Nesmysly o vesmíru, kterým stále ještě věří většina z nás

Také nedáte dopustit na své oblíbené sci-fi filmy? Pak byste si na ně měli znovu ještě jednou důkladně posvítit. V některých aspektech totiž značně přehánějí. Nebo snad také ještě věříte tomu, že vám ve vakuu vyskočí oči z důlků, nebo že vesmírné lodě umí být opravdu hlučné?

Ve vakuu vám oči vyskočí z důlků

Když se některému z astronautů rozbije helma, obvykle se vzápětí na celou situaci podívá značně vykulenýma očima a o chvilku později zbude z jeho hlavy jen krvavá kaše. Skutečnost ovšem tak dramatická není. Krev i ostatní tekutiny v našem těle totiž obklopují dostatečně pružné tkáně, které pár vteřin ve vakuu rozhodně nerozháže.

Foto: Pixabay

Mnohem větším problémem by byl nedostatek kyslíku, protože zadržet dech je, jak už jsme si vysvětlili, ve vesmíru nemožné. Vlastními silami by si mohl člověk pomoci zhruba prvních 10-15 vteřin, další minutu a půl by mohl čekat na záchranu. Po této době způsobí nedostatek kyslíku srdeční zástavu, což je u člověka v tomto stavu fatální. Stejně to pravděpodobně probíhalo i u posádky ruské rakety Sojuz 11. Kosmonauti si sice všimli úniku vzduchu a ještě nějakou dobu poté se snažili zdroj úniku najít, ale nakonec všichni ztratili vědomí a jejich srdce se zastavila. I když se krátce poté kabina opět naplnila vzduchem, byly už všechny pokusy o resuscitaci marné.

Kosmické lodě jsou hlučné

Pokud bychom se chtěli držet čisté vědy, musely by mít všechny záběry z vesmíru charakter němého filmu. Žádné svištivé zvuky laserů nebo hukot motorů. Vakuum ve vesmíru totiž velmi účinně zabraňuje šíření zvuku. Jak by takové filmy asi vypadaly se můžete přesvědčit u legendární Vesmírné Oddysey 2001, která chybějící zvuky nahradila originálně straussovským valčíkem. Bez zvuku ale není dramatičnosti, takže budeme nejspíš muset tento prohřešek filmovým režisérům odpustit – není to tak?

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.