new-years-eve-1953253_640

Netradiční oslavy Nového roku ve světě

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Oslavy příchodu nového roku se v České republice tradičně nesou v duchu bujarých oslav s přáteli, u kterých samozřejmě nesmí chybět alkohol a pyrotechnika (i když trendem poslední doby je od této nebezpečné zábavy spíše upouštět). Jak se ovšem říká – jiný kraj, jiný mrav. V tomto článku vám přestavíme ty největší kuriozity, kterých se lidé z odlišných kultur na konci roku tradičně dopouštějí.

Chilané se společně sejdou na hřbitově

Připadá vám hřbitov jako to poslední místo, na kterém byste se v rámci novoročním oslav chtěli ocitnout? Obyvatelé Chile to vidí úplně jinak. Každoročně se totiž scházejí v tamním městě Talca, kde během Silvestru vzpomínají na své blízké. V roce 2002 mezi hroby zavítalo tisíce lidí, někteří si s sebou dokonce přinesli i šampaňské nebo slavnostní večeři.

V Rumunsku nosí jehňátka štěstí

Na území Rumunska je běžnou praxí, že po ulicích pobíhají malé děti nesoucí jehňátko jménem Vasilica. Kdo si jej pohladí, bude mít podle tradice po celý život jen samé štěstí. Toho však dosáhnou jen za předpokladu, že dětem utrousí nějakou tu minci. Dále se pak traduje, že když na vás zvíře po čas celého dne nepromluví, rovněž se dočkáte štěstí. Jak málo někomu stačí k radosti, že ano?

Zdroj fotografie: Pixabay.com

V Irsku se zlí duchové zahánějí chlebem

Pokud jste v dávných dobách chtěli pohostit návštěvu, připravili jste pro ni na stůl chléb a sůl. V Irsku však tímto pekařským výrobkem během Silvestra tradičně klepou o dveře. Prý tak zahánějí zlé duchy. Zvyk má navíc do domu přinést štěstí a dostatek jídla.

Jihoafrická republika je dosti inovativní

V hlavním městě jihoafrické republiky létá v dobách Silvestra nábytek z oken. Důvodem však nejsou rodinné rozepře, nýbrž novoroční tradice. Lidé se tak zbavují starých předmětů, jelikož už mají nové. Nutno podotknout, že kvůli této tradici skončí každý rok mnoho obyvatel města v nemocnici.

Rusko je rovněž úplně jiná liga

Na Sibiři se příchod nového roku slaví potápěním s nazdobeným stromečkem do zamrzlého jezera. Ten se položí na dno a kolem něj pak lidé v neoprenu vesele tancují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *