Neviditelní chodci: ohrožují sebe i ostatní účastníky provozu

Noční silnice

I přes několik let probíhající osvětu stále dochází k mnoha střetům automobilů s chodci, ke kterým dochází z důvodu jejich špatné viditelnosti ve tmě. Těmto nehodám, v mnoha případech tragicky končících, lze ovšem předcházet. Chodci by však nesměli podceňovat používání reflexních prvků. Zvýšené opatrnosti by samozřejmě měli dbát i všichni řidiči.

Každý, kdo se ve tmě pohybuje na pozemní komunikaci by měl dbát na to, aby byl dostatečně vidět. Používání reflexních prvků mimo osvětlené pozemní komunikace je dokonce povinné ze zákona a při jeho nedodržení hrozí pokuty.

Jen reflexní prvky nestačí

Určitě jste již někdy viděli fotografie, které ukazují, z jaké dálky je pro řidiče dopravního prostředku viditelný chodec bez reflexních prvků, který ve tmě kráčí po silnici. Obzvláště to platí v místech, kde není vozovka dostatečně osvětlená. Typicky se jedná o komunikace mimo obce. Použitím reflexních prvků chodci chrání nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

Viditelnost chodců ve tmě ovlivňuje i barva oblečení. Úplně nejhorší variantou je chodec oblečený v černém a jdoucí po neosvětlené krajnici vozovky a bez jakéhokoliv reflexního prvku. Přesně v takových případech může dojít ke srážce s vozidlem. Chodci by měli myslet na to, že i řidiči mají za tmy sníženou viditelnost a nejsou schopni zastavit vozidlo na místě.

Jízda autemFoto: Pixabay

Když správná barva oblečení dokáže zachránit život

Podle výzkumů, které byly provedeny, lze konstatovat, že chodec oblečený do tmavé barvy bude pro řidiče dopravního prostředku viditelný například až ze vzdálenosti 18 metrů. Pokud však zvolí oblečení světlé barvy, a to konkrétně bílé, může být viditelný i na více než 50 metrů.

V případě použití reflexních prvků je tato vzdálenost i více jak 150 metrů. Z těchto údajů vyplývá, že použití reflexních prvků je více než vhodné. Kromě klasických reflexních vest, které známe z aut, je možné sehnat i nejrůznější pásky, přívěsky, samolepky apod.

 

Za tmy musí řidiči dbát zvýšené opatrnosti

Řidiči vozidel by při tmě měli zvýšit svou pozornost. Samozřejmě by měli mít i správně nastavené světlomety. Špatné nastavení světel může mít významný vliv na viditelnost. Dohled se tak může zkrátit až o 30 metrů. Pozornost je nutno věnovat i zabránění případnému oslnění řidičů protijedoucích aut.

 

Zdroj info: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/riziko-nehod-ve-tme-je-dvakrat-vetsi-chodci-podcenuji-noseni-reflexnich-prvku/2120132

Zdroj info: https://auto-mania.cz/policistum-dochazi-trpelivost-s-neviditelnymi-chodci-a-cyklisty-v-nasledujicich-dnech-se-na-ne-zameri/

 

Náhledové foto: Pixabay

 

Ráda cestuji a o své zážitky se podělím i s vámi.