Nově objevený pták z éry dinosaurů vypadá jako pozoruhodná směs několika druhů

Vědci objevili kuriózní, 68 milionů let starou zkamenělou lebku ptáka s tváří podobnou velociraptorovi a zobákem podobným tukanům. Tento pták velikosti vrány žil na severozápadě Madagaskaru během pozdní křídy, kdy po Zemi chodili dinosauři.

Ojedinělá fosílie madagaskarského pravěkého ptáka

Nálezy ptačích fosílií jsou navíc vzácné, protože mají tito opeřenci lehké a křehké kosti, které se snadno zničí. Bylo proto velikým překvapením, když byla v roce 2010 v bloku pískovce nalezena lebka ptáka s názvem Falcatakely forsterae. Tento pták pravděpodobně obýval pláně a bažiny.

Kvůli křehkosti materiálu nebylo ale možné kosterní pozůstatky vyjmout, proto musely být na základě pozorování a zkoumání vymodelovány a vytisknuty na 3D tiskárně. Větší pozornosti se mu ale dostalo až v roce 2017, kdy za použití CT vědci zjistili, že má tento poměrně drobný pták stavbu zobáku, která nebyla v druhohorách běžná.

Foto: Pixabay

Hlava jako dinosaurus, zobák jako moderní pták

U moderních ptáků se vyskytuje pod zobákem pouze jedna kost. U tohoto nově nalezeného ptáka toto „pravidlo“ vytvářející zobák ještě nebylo stanoveno. Většina druhohorních ptáků měla zobáky podobné svým předkům dinosaurů, s kostí pod zobákem a velkou horní čelistí. Falcatakely má obličej tvořený stejnými kostmi a podobným způsobem jako velociraptor. Pozoruhodné je, že se s tímto původním uspořádáním kostí vyvinul tvar zobáku, který silně připomíná moderní ptáky.

A jak získal svůj název? Madagaskar byl izolovaným ostrovem, na kterém se vyvinulo mnoho specifických živočichů. Název Falcatakely forsterae je kombinací slov z latiny a malgaštiny, jazyka Madagaskaru. Z výzkumů vyplývá, že měl tento druh ptáka několik zubů.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41586-020-2945-x

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.