Nevšední tip na výlet – Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu

Vodopád

Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu nabídne cestovatelům opravdu nevšední zážitky. Navíc patří prozatím mezi ty méně známé, takže se přeplněnosti rozhodně obávat nemusíte.

Leží v chráněné krajinné oblasti Český kras ve středních Čechách. Návštěvníky sem lákají především krasové jevy, jeskyně, vodopády, rokle, potůčky a další krásy přírody.

Spatřit lze mnoho chráněných zvířat

Pokud chcete spatřit to nejkrásnější ze zdejší rezervace, měli byste si dopřát procházku v Císařské rokli. Právě tady lůze navíc potkat celou řadu chráněných živočichů, jako je například luňák červený, sokol stěhovavý mandelík hajní nebo dokonce orel mořský.

Národní přírodní rezervace Koda a zkameněliny

Značné množství krajiny tvoří mohutné vrstvy vápnitých usazenin a na mnoha místech v nich lze nalézt zkameněliny pravěkých živočichů včetně trilobitů . Dobývat ze skály je však nedoporučujeme, pravděpodobně se vám pod rukama rozpadnou. Navíc vám za to hrozí i vysoká pokuta.

Turistika

Nevšední tip na výlet – Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu Foto: Pixabay

Kudy se do Kody vydat

A odkud vám Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu nejlépe otevře své brány? Dojeďte k obci Srbsko. Velmi dobře je dosažitelná vlakem. A od nádraží také vede žlutá cesta, která vás zavede až do Kody.

Půjdete podél proudu Kodského potoka a velká část cesty povede ve stínu. To ostatně platí i pro celou rezervaci, takže jde o skvělý tip na výlet během parných letních dní. Ale samozřejmě i kdykoliv jindy. A budete-li mít chuť i na delší zacházku, dostanete se dále po žluté značce také ke Koněpruským jeskyním nebo po té modré do obce Tetín.

Zdroj: https://botany.cz/cs/koda/, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/narodni-prirodni-rezervace-koda-v-ceskem-krasu, https://cs.wikipedia.org/wiki/Koda_(n%C3%A1rodn%C3%AD_p%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD_rezervace)

Nevšední tip na výlet – Národní přírodní rezervace Koda v Českém krasu Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.