Nejstarší japonský hrad Matsumoto nemá nadarmo přezdívku Vraní hrad. Typické jsou pro něho černo-bílé kontrasty

Japonsko je zemí, jejíž kultura je tak odlišná od té naší. Možná právě proto láká cestovatele, aby ji navštívili a podívali se, jak se žije ve východní Asii. Asi dvě stě kilometrů od hlavního města Tokia se v prefektuře Nagano ve městě Matsumoto nachází stejnojmenný hrad, jenž patří mezi národní poklady Japonců. Kupodivu není postaven někde na skále, ale na rovině. O to lepší musel mít obranný systém, který ho chránil před útoky nepřátel.

Černo-bílé kontrasty

Japonsko je na hrady poměrně chudou zemí, najdete jich tu jen dvanáct. Jedním z nich je pětipatrový Matsumoto, jehož obklopuje kouzelná hornatá krajina. Aby se chránil před nájezdníky, měl hrad vybudované tři příkopy. Návštěvníci jsou většinou uchváceni černobílým kontrastem, díky kterému získal hrad přezdívku Vraní hrad (Karasu-jo). Horní části stěn jsou omítnuty na bílou barvu, zatímco spodní jsou černé. Matsumoto pochází pravděpodobně z období 1594 až 1615, jeho zakladatelem byl feudální pán Kazumasa Ishikawa.

Hrad Matsumoto. Foto: Pixabay

Národní kulturní památka

Hrad Matsumoto byl už v roce 1930 prohlášen za japonskou národní kulturní památku. Tvoří ho pět dochovaných původních staveb ze 16. století – centrální věž, malá severní věž, zastřešená chodba, jižní křídlo, místnost pro pozorování Měsíce. Uvnitř hradu jsou strmé schody a nízké stropy. Pro návštěvníky, zvyklé na gotické či renesanční budovy hradů, je poněkud nezvyklé vidět architekturu hradu Matsumoto, která zejména v interiéru působí čistě a moderně. Při jeho výstavbě byla využita konstrukce pomocí pilířů, které jsou přítomné od prvního do pátého, respektive šestého patra. Viditelné jsou zejména ve třetím patře.

Na prohlídku hradu bosky

Hrad Matsumoto je pro veřejnost celoročně otevřený. Návštěvníci jeho prohlídku musejí absolvovat bosky. Boty si berou s sebou do příručních tašek, které obdrží u vchodu. Je třeba počítat s tím, že schody jsou v něm velmi strmé. V hlavní návštěvní sezónu je hrad přímo obležení zájemci o jeho prohlídku, takže se někdy stává, že je vstup do něho omezen. Vstupné vychází na dospělého 700 jenů (asi 125 korun), za děti a žáky 300 jenů (asi 51 korun).

Zdroj: https://www.matsumoto-castle.jp/lang/eng/info; https://hakubatravel.com/matsumoto-castle/

Hrad Matsumoto. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.