(Ne)známý hrad Loket: Točila se tu bondovka a okolím prý odnes prochází štrachající skřet

Hrad Loket se nachází ve městě Loket, nedaleko Karlových Varů. Byl postaven na konci 12. století a má impozantní středověkou architekturu. Je obklopen řekou Ohří.

V minulosti sloužil jako strategický bod obrany a také jako místo pro uskladnění královských pokladů. Dnes je otevřen pro veřejnost a můžete si ho prohlédnout jako muzeum. Uvnitř hradu najdete různé expozice, které vám ukážou historii tohoto místa a jeho význam v minulosti.

Tajemství a legendy

Každý návštěvník, který vstoupí do síní hradu Loket, pocítí atmosféru minulých staletí. Zákoutí, kde se skrývá hradní věž, poutá pozornost tajemnými příběhy a dojemnými legendami. Průchody a chodby, které se vinou pod hradbami, se staly svědky mnoha dramatických událostí. Údajně někteří návštěvníci slýchají ve zdech pláč nebo křik v minulosti zazdívaných žen či mučících provinilců (úplné zrušení tvrdých káznic bylo zřízeno až v roce 1948).

Legenda o zakletém purkrabím

Nejhorší z vladařů na hradě byl údajně markrabě Vohburgský, který byl pověstný svou krutostí a nemilosrdností. Jedna chudá žena mu dlužila desátek, ale byla vdova s několika dětmi, takže neměla na jeho splacení, a tak prosila purkrabího o odpuštění, ten ovšem ženu dal zatknout. Žena purkrabího proklela a na místě loketského pána ležel jen rozžhavený balvan. Loketští měšťané ho pojmenovali “zakletý purkrabí“ a přikovali jej řetězy v podzemí hradu.

Foto: Bobak Ha’Eri / Creative Commons / CC BY 3.0.

Na tomto místě je rozhodně třeba zmínit i expozici útrpného práva, kterou na Lokti najdete. Sbírka různých mučicích nástrojů je rozhodně působivá. A navíc je vše ještě podmalováno hrůznými zvuky, jež mají připomínat utrpení, jímž si vězni v těchto místech prošli. Expozice tak rozhodně není vhodná pro nejmenší návštěvníky.

Pověst o skřetovi

Jedna ze starobylých cel údajně není zcela opuštěná. Tuto celu obývá dobrovolně prapodivný skřet jménem Štrakakal, který se prý zjevuje v ulicích města Lokte a večer se uchyluje zpět do cely.

Loket ve filmu

Hrad Loket se stal i oblíbeným místem pro filmaře. Svým gotickým vzezřením a působivým okolím se stal dějištěm mnoha historických filmů, včetně několika scén ze slavné bondovky “Casino Royale“.

Zdroj: https://www.hradloket.cz/, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/impozantni-prostory-hradu-loket-ukryvaji-zabavu-i, https://www.hradloket.info/, https://www.karlovyvary.cz/cs/loket-nad-ohri, https://www.slevomat.cz/vylety/1101-hrad-loket, https://www.krauzovinacestach.cz/kralovsky-hrad-loket, https://epochaplus.cz/hrad-loket-jake-ukryva-zahady/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.