Italský ostrov, který si oblíbili milovníci hor nebo kaňonů

Sardinie

Sardinie je synonymem pro nádherné pobřeží s kameny a pískem, nadpozemsky čistou vodou a sluncem neustále nad hlavou. Ale stejně dobře může být synonymem pro úchvatné hory a útesy, kaňony, údolí… Úžasná káva (hurá, Itálie) a báječný svařák. Vyznavači horolezectví, buďte opatrní. Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu vás přivítá s otevřenou náručí a vytrvale vám bude ukazovat všechny své poklady.

Sardinie je v mnoha ohledech srovnatelná se sousední Korsikou, přestože, ruku na srdce, korsická příroda je o něco pestřejší. Ale i tady se můžete vydat do hor, narazit na několik stoupání, šplhat téměř po čtyřech, prosit o letní vánek. A nakonec se vrhnout do vln, abyste po celém dni smyli prach a pot.

NP Golfo di Orosei e del Gennargentu

Tento italský ostrov znáte v podstatě jako pobřežní ráj, ale v případě, že se zatouláte na východní pobřeží a nezůstanete dole u moře, najdete dokonalost, o které se vám ani nesnilo. Národní park Golfo di Orosei e del Gennargentu má rozlohu 739,4 km2 a příroda je chráněna od roku 1998.

Skládá se ze dvou velmi specifických částí – jihozápadní část parku tvoří břidlicové pohoří Gennargentu, kde můžete objevit nejvýše položený vrchol na Sardinii (Punta la Marmora – 1 834 m). Zatímco na severovýchodě návštěvníky očekává pohoří Supramonte s vápencovými masivy a plošinami.

Punta la Marmora

Když už mluvíme o nejpozoruhodnější hoře Punta la Marmora, rozhodně si na ni udělejte výlet. V případě, že vyjedete autem z místa zvaného S’Arena, v nadmořské výšce téměř 1 500 metrů nad hladinou moře, budete muset překonat asi 330 metrů, což není žádný velký výkon. Kromě toho překonáte na konci jen pár výškových metrů a procházka vám nabídne neuvěřitelné výhledy. Však pozor na počasí, než se sem vypravíte, zjistěte si i to, jaký bude vítr!

Punta la Marmora
Foto: Pixabay

Kaňon Gorropu

Kaňon Gorropu je místem, které vám vyrazí dech. Z parkoviště na silnici SS125 nad městem Urzulei k němu sestoupíte více než 600 výškových metrů, takže si hned nemyslete, že se budete vracet zpět nahoru – pokud si tedy nezařídíte jízdu džípem. Cestou dolů budete žasnout nad ohromujícími skalami a pohledy do údolí, a jakmile sestoupíte do kaňonu, budete ještě více nadšeni.

Kaňon Gorropu
Foto: Pixabay

Zdroje info: cestujeme.com, radynacestu.cz

Náhledové foto: Pixabay