Dřevěné městečko Rožnov pod Radhoštěm – na skok do minulosti, kde má každý druh zdobení oken či dveří svůj význam

Dřevěné městečko Rožnov pod Radhoštěm – na skok do minulosti, kde má každý druh zdobení oken či dveří svůj význam. V Rožnově pod Radhoštěm, malebném městečku v srdci Valašska, se skrývá spousta zajímavých památek a jednou z nich je Dřevěné městečko. Tato historická památka, vytvořená lidovými umělci, vás vtáhne do poutavého světa minulosti, kdy se tradice a řemesla prolínala s každodenním životem.

Dřevěné městečko bylo otevřeno již roku 1925, je nejstarší částí Valašského muzea v přírodě, a stalo se symbolem zachování a předávání kulturního dědictví, ale při tom se rozvijí dodnes. Roubené objekty byly postaveny podle existujících i zaniklých předloh. Kromě obytných staveb v najdete v areálu také stavby hospodářské, studny a zvonice. Zde se mohou návštěvníci sblížit s bohatým folklorem, dovednostmi tradičních řemesel a samozřejmě také autentickým životem na venkově. Posledním objektem postaveným v roce 1974 byla rekonstrukce Žingorova domu z rožnovského náměstí.

Na vlně s přírodou

Dřevěné domky nacházející se v areálu muzea, jsou postaveny v tradiční valašské architektuře a podle tradičních postupů. Charakteristickými znaky jsou roubené stěny propojující dřevěné trámy do nápadných vzorů. Tyto vzory nejsou jen estetickým prvkem; každý z nich má svůj význam odkazující na místní kulturu. Dřevěné trámy na střechách domů poskytují především pevnost, ale také estetickou hodnotu každého z domů.

Nejvýraznější jsou detaily zdobící okna, dveře a fasády domů. Řezbářství je jednou z místních uměleckých forem, zdobící mnoho budov v okolí. Řemeslo zdůrazňuje zručnost a také vypráví příběhy o historii a víře Valachů. Pří bližším zkoumání a procházení úzkými uličkami můžete obdivovat tyto detaily. Na náměstí se odehrávají společenské události a trhy.

Foto: Pixabay

Zavítat můžete na různé akce

Dřevěné městečko není jen muzeem, ale i kulturním centrem. Každým rokem se zde koná řada různých festivalů a akcí, které návštěvníkům přiblíží tradice, folklor a atmosféru starých slavností. Koná se zde například Masopust, kde se často zpívá a tančí v tradičních místních krojích, ale také lidové slavnosti, jarmarky nebo ukázky řemesel.

Pro školy a skupiny návštěvníků jsou k dispozici speciální programy a workshopy pro edukaci, aktivní účast a interakci. Tímto způsobem muzeum přispívá k vzdělávání a poskytuje návštěvníkům nejen zábavu, ale i obohacující zážitek. Žáci a studenti s průkazem ISIC mají snížené vstupné, děti do šesti let mají vstup do skanzenu zdarma.

Prohlídka trvá přibližně padesát minut a je možná s nebo bez průvodce. V areálu je možno také ochutnat tradiční jídla a občerstvení. V areálu je rovný terén, cesty jsou dlážděné s možností odpočinku na lavičkách. Přízemí objektů je přístupné také hendikepovaným na vozíku.

Výlet do skanzenu Dřevěného Městečka v Rožnově po Radhoštěm není pouze návštěvou minulosti, ale cestou do srdce Valašska a jeho kultury. Ať už jste milovníky historie, architektury nebo folklóru návštěvu a zážitky si zaručeně užijete.

Zdroj: https://po-cestach.cz/2023/04/09/valasske-muzeum-v-prirode/, https://www.nmvp.cz/roznov/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy/drevene-mestecko, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/drevene-mestecko-ve-valasskem-muzeu-v-prirode, https://www.beskydy.cz/content/beskydy-roznov-pod-radhostem-muzea-drevene-mestecko.aspx, https://www.visitroznov.cz/valasske-muzeum-v-prirode-v-roznove-pod-radhostem/ds-1011

Náhledové foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vala%C5%A1sk%C3%A9_muzeum_v_p%C5%99%C3%ADrod%C4%9B_-_kostel.jpg 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.