cd1

Nové jízdní řády Českých drah vyřeší řadu dlouho odkládaných restů

V platnost by měly vejít 15. prosince 2019, ovšem už teď je jasné, že půjde o opravdu vítané změny. České dráhy se rozhodly nám cestování maximálně usnadnit a to i do oblastí, jež dosud víceméně ignorovaly (tedy alespoň co se rychlíkových spojů týká).

Na jaké změny se můžete těšit a na co si dát pozor vám prozradíme v našem článku.

Výrazně si polepší zejména jižní Čechy

Právě tady jsou očekávané změny asi nejvýraznější. Těšit se mohou třeba ti, kteří využívají spojů linky R17, mířící přímou cestou do Prahy. Měnit by se měla jejich četnost i časové rozvržení. Přímé spojení mezi Českými Budějovicemi a Prahou pak během roku postupně posílí tzv. Jižní expresy. Jejich soupravy budou navíc obohaceny o moderní jídelní vozy s bistrem a komplexnější nabídkou občerstvení.

Více spojů najdeme také na lince R 11, obstarávající spojení mezi Českými Budějovice, Jihlavou a Brnem. Při nahlížení do jízdního řádu však buďte pozorní, některé spoje budou jezdit jen ve vybraných dnech v týdnu.

Do zahraničí rychleji a bez přestupů

Nový railjet Vindobona vyjede poprvé na koleje už v květnu příštího roku. Plnohodnotně propojí Štýrský Hradec, Vídeň, Drážďany a Berlín. Do německé metropole se tak dostanete zcela bez přestup. V Berlíně je pak možné přestoupit na mnoho dalších rychlovlaků, směřujících do celé Evropy.

Z Jižní Moravy pak rovněž nově vyrazí přímé spoje až do Vídně, z nichž některé z nich si trasu protáhnou až do jižního Rakouska. A konečně známá Porta Moravice bude nově zajíždět až do Krakova a Přemysle (Polsko), takže pokud míříte do Poloninu nebo na Ukrajinu, opět se vám o něco ulehčí. Z Ostravy-Svinova bude zase možné dojet až do Terespolu – města na hranicích Polska a Běloruska. V létě pak můžete počítat s rozšířením četnosti spojů, mířících k Černému moři, jež jsou v posledních letech využívány stále více.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

  1. petr Odpovědět

    Pozývám vás na severní moravu! Přijedte se povozit na Muzeální trať mezi Ostravou a
    Valašským Meziřičím. Je to světové unikum! Myslím ty nádherné soupravy, reálný komunismus naživo! Špína a..no prostě hnus!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *