Nejmladší hrad v Čechách doplatil na stávku vzbouřených horníků

Za pohnutými osudy hradů stojí leccos – dlouholetá vojenská tažení, červený kohout, nemajetnost jejich pánů nebo třeba změna vodního řečiště. Ovšem Šlikův hrádek nezničil nikdo jiný, než vzbouření horníci. A poslední kapkou pak přispěli Švédové během třicetileté války.

Šlikův hrádek najdete v západních Čechách a to u města Jáchymov. V současnosti na něj shlíží jen jedna z obnovených věží, která je však návštěvníkům vyjma pořádání hudebního festivalu nepřístupná.

Dojděte sem s naučnou stezkou nebo i jen tak

Nabízí se odtud nádherné výhledy na město i do okolní krajiny. Není to sice úplně jisté, ale Šlikův hrádek je patrně nejmladší hradní stavbou v Čechách, vystavěný ve stylu pozdní gotiky v letech 1517-1520 Štěpánem Šlikem.

Jeho pán si ho však neužíval dlouho. Už v roce 1525 byl obsazen a vydrancován vzbouřenými horníky. A i když došlo k jeho částečné obnově, po dobytí Švédy v roce 1634 už nebyl obnoven vůbec. Řádění vojáků přežily jen dvě bateriové věže. Ta vyšší se čtyřmi patry stojí dodnes – jmenuje se Šlikova a přístupná je bohužel jen pár dní v roce.

Pokud se rozhodnete vyrazit na zajímavou procházku k hradu, určitě si nechte doporučit zároveň absolvování naučné stezky Jáchymovské peklo. Ta začíná u kostela svatého Jáchyma v centru města a po osmi a půl zajímavých kilometrech vás dovede právě ke Šlikově hlásce.

Když už budete v Jáchymově

Kromě zajímavého výhledu toho bohužel na kopci příliš nenajdete. O to zajímavější expozice vás čekají v městském muzeu v budově bývalé mincovny. A přístupná je i Štola číslo 1, kde dříve právě političtí vězni pracovali. A v neposlední řadě si můžete skvěle užít i procházku po Léčebných lázní Jáchymov. K vidění jsou například dva kostely (jeden slouží jako muzeum) nebo sanatorium Radium palác.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.