Při lyžování počasí neporučíte, správnému výběru oblečení ale ano

Jak se správně obléknout na lyže? Často skloňované vrstvení je opravdu základ, pokud nechcete skončit s propoceným tričkem a rýmou jako trám. Při nákupu lyžařské výbavy často musíme sáhnout i hluboko do peněženky, proto je dobré už dopředu přemýšlet jaké vrstvy a materiály zvolit.

První vrstva v roli druhé kůže

Pokud jako první vrstvu oblékáte bavlněné tričko, rovnou ho zase vraťte do skříně. Bavlna totiž zachycuje vlhkost a ochlazuje tělo. Zvolte raději funkční oblečení, které vás zahřeje, ale zároveň je prodyšné, a tak spolehlivě odvede pot. Tělo se pak nepřehřívá a nemá ani tendenci prochladnout. Ať už vyrážíte na běžky nebo jdete sjíždět kopce, vybírejte přiléhavé termo oblečení, aby izolace fungovala tak, jak má. První vrstva by se zkrátka měla stát vaší druhou kůží.

Nebojte se prochladnutí, druhá vrstva odvede vlhkost

Úkolem druhé vrstvy je v první řadě izolace. Měla by být ale volnější, aby spolehlivě odvedla přebytečný pot z první vrstvy. Osvědčené syntetické materiály jsou volba, kterou rozhodně nic nezkazíte. Prostor čím dál častěji dostává také příměs merino vlny a bavlny. Tyto tkaniny zajistí větší tepelnou izolaci a také lépe působí proti nežádoucímu zápachu.

Sníh, vítr a plískanice? Třetí vrstva vytvoří nedobytnou bariéru

Třetí vrstva chrání před nepříznivými vlivy počasí, jako je vítr, sníh či déšť. Při výběru pánské a dámské lyžařské bundy se zaměřte na technické parametry, jako je prodyšnost a vodní sloupec. Jak už název napovídá, vodní sloupec udává nepromokavost materiálu. Vyšší hodnota je zárukou, že zůstanete v suchu. Prodyšnost naopak ukazuje, jak rychle tkanina odvede vlhkost. Lyžařské bundy s vysokou prodyšností odpaří pot rychleji, pokud ale patříte mezi rekreační lyžaře, bez problému si vystačíte i s prodyšností nižší nebo střední.

Při výběru lyžařských kalhot se zaměřte na stejné parametry. Jaké jsou tedy nejdůležitější vlastnosti látky pro pohodlné lyžování? Nepromokavost, prodyšnost a pružnost. Pozornost věnujte také praktickým vychytávkám, jako je odepínací kapuce, voděodolné zipy, reflexní prvky, podlepené švy nebo rozepínatelné odvětrávání pro dokonalý teplotní komfort. A bezpečnost? Vždy na prvním místě. Tak nezapomeňte pořídit také kvalitní helmu a brýle.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.