Hořeček nahořklý

O kriticky ohroženou rostlinu na Mladoboleslavsku se starají vzorně

Mezi nejvzácnější druhy rostlin ve zmiňovaném regionu patří hořeček nahořklý. Ten roste na louce u Vlčího Pole. Postaráno o něj bylo vskutku dobře. Louka se musela na podzim posekat, následně shrabat a odstraněna byla biomasa. Příští rok by se tak hořcům mělo dařit ještě lépe než letos. I tak ale bylo počasí na podzim příjemné a jejich krásu mohli lidé v barevném podzimu obdivovat.

Nejvzácnější druh u nás

Je to právě hořeček nahořklý, který představuje nejvzácnější druh, jenž v daném regionu roste. byl na něj vypsán záchranný program, protože počty této rostliny doslova dramaticky klesají. V této lokalitě se mu naštěstí daří dle slov předsedkyně ČSOP Klenice Milady Vrbové dobře.  

Hořeček nahořklý

Hořeček nahořklý: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Louka u Vlčího Pole byla objevena již v roce 2016

Stvoly hořečků nahořklých byly objeveny již v roce 2016. Nyní se tady nachází už vcelku solidní populace, jež čítá více než 150 kusů. Když ale byly zdejší pozemky převedeny z orné půdy, došlo ke vzniku smrkového lesa a hořečků začalo vcelku rychle ubývat. V březnu roku 2016 byla ochranáři provedena sanace pozemku. Každý rok se pak o pozemky starají.

Hezká květina, kterou rádi uvidíte

Hořeček je typický krásnými světle fialovými kvítky. Kvete od srpna až do října. Rostliny se nacházejí v zásaditější půdě, ale nejsou na podklad nijak výrazně náročné. V letech minulých hořečky rostly i na mnoha jiných místech. K tomu, aby se jim dokonale dařilo, potřebují potlačit ostatní invazivní rostliny. Nyní se hořečky vyskytují zhruba v 80 lokalitách. Ústup těchto rostlin je dán především absencí hospodaření v oblastech luk a pastvin. I proto byl hořeček zařazen do programu o péči o rostliny.

Hořeček nahořklý: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *