Ochrana zraku na cestách: Jak poznat kvalitní sluneční brýle?

Sluneční brýle

Milujete cestování a soustředíte se na dovolené či výlety především v letním období? Pak si s sebou můžete brát pouze minimální množství oděvů. Tato starost tedy odpadá, nicméně starat byste se měli hlavně o svou pokožku a zrak. Sluneční brýle se pro vás stanou jakousi samozřejmostí. Vybrat si ty správné není vůbec jednoduché. Na trhu se nachází kvalitní značkové modely a také padělky. Jak poznat opravdu jakostní modely brýlí? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Tmavé sklo není zárukou dokonalé ochrany

Známý mýtus hovoří o tom, že čím jsou skla brýlí tmavší, tím je ochrana zraku efektivnější. Není tomu tak. Místo na čočce, které chrání před UV záření, je bezbarvé. Brýle s hodně tmavými skly a minimálním UV filtrem mohou člověku velmi ublížit. Kategorie UV filtru bývá označena číslováním od 1 do 4. Čím je filtr vyšší, tím je tmavější i čočka a počítejte s tím, že propustí minimální množství světla. Nejčastěji užívanou kategorií je ta označovaná číslem 3. Jak Gucci brýle, tak i mnohé jiné značky mohou vysokou ochranu zaručit.

Původ a cena brýlí

Rozhodně nakupujte u prověřených certifikovaných prodejců. V případě eshopů je zapotřebí vybírat podle značky. V internetových prodejních galeriích může být cena klidně i o 50 % nižší. Značkové brýle v požadované kvalitě za pár stovek korun nepořídíte. Jsou výrobci, kteří nabízejí možnost přímo na webu ověřit, jestli se jedná o jejich originální výrobek. Mnohé prozradí i originální balení brýlí včetně pouzdra.

Druh brýlových skel

Vybírejte především podle stylu nošení. Pro to běžné mohou být skla tmavě hnědá, šedá, či zelená. Při ostrém světle se vyplatí vsadit na velmi tmavá skla. Na sport jsou ideální žlutá či oranžová skla. Naopak řízení vyžaduje skla polarizační.

Sluneční brýle

A co stranice brýlí?

Na těch by mělo být určitě napsáno, odkud brýle pocházejí. Můžete se jednat o sluneční brýle Fendi nebo jakékoli jiné. Původ na stranicích vždy najdete. Budete tak mít jistotu, že se jedná o kvalitní brýle, o jejichž původ nemusíte mít žádné obavy.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.