prov2

Levandulová pole v Provence – negativní stránky, o kterých se nemluví

Také se těšíte na svůj vysněný výlet za levandulí? Ne, nechceme vás odradit, jen tak trochu připravit na těžkosti, které by mohly přijít. A že jich nebude málo. A kdo je připraven, nebývá překvapen, že?

Levandulová pole jsou tak velká, že není problém najít nějaké osamělé místo

Když si prohlížíte fotografie z levandulových polí, naivně jsem si myslíte, že tam nikdo není, že? Na místě pak budete velmi nepříjemně překvapeni, když se ukáže, že kromě profesionálních fotografů se stativy je tady i spousta tzv. instagramových turistů! Chcete-li mít pro svůj profil také tu nejlepší fotografii, pořádně se zapotíte. Na poslední chvíli vám totiž do záběru vždycky někdo vleze 🙂

Levandule

Spousta obtížného hmyzu

Druhou, ještě důležitější věcí věcí, na kterou byste neměli v žádném případě zapomínat, jsou rozhodně včely. Ano, na levandulových polích najdete opravdu mnoho včel, létajících nízko nad květy levandule. Bzučení je po nějaké chvíli docela otravné, sundání bot a procházka uhrabanými pěšinkami nehrozí a po celou dobu musíte být velmi opatrní. Z téhož důvodu nedoporučujeme Provence ani jako vhodné místo pro děti, bohužel.

Provence

Není to levandule, ale lavandin

Je to vlastně takový levandulový bratránek, vzniklý křížením. Na první pohled vypadá jako levandule, ale na ten druhý se prozradí rozvětvujícím se květenstvím a poněkud ostrou až nepříjemně štiplavou vůni. Po charakteristické sladkosti levandule ani památky. Pravou levanduli najdete spíše na menší farmách.

Provence

Všude jenom levandule

Ale abychom nebyli depresivní, přidáme nakonec jeden dobrý tip. Vydejte se do vesnice Coustellet, v níž kromě nádherných fialových polí najdete také zajímavé Muzeum levandule a slavnou náhorní plošinu Boux s malebným výhledem na hory obrovská pole levandule před nimi. Takový zážitek si zkrátka nemůžete nechat ujít!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

27 komentářů

 1. Lef Odpovědět

  Takže celý článek je o tom, že ta romantika tam vlastně není, protože je tam plno lidí. A článek tedy zve další lidi, aby jich nebylo málo. Úžasný článek 😀

  1. Dana Odpovědět

   Proč bych tam měla jezdit? Lány levandule – nelevandule jsou jak vidno ještě horší než lány řepky. A jezdí se sem na ně koukat?

 2. mám Odpovědět

  obtížný hmyz, nevhodné místo pro děti…
  což takhle obráceně…? všude samí turisté, s věčně řvoucími potomky, pro mě je jednoznačné, co mě obtěžuje víc 😀

 3. René Odpovědět

  My tam byli a zase tak moc turistů tam nebylo, ale bzukot včel je opravdu všudypřítomný a dost hlasitý… Úžasné místo je levandulový klášter Sénanque. Je o něm a celé Provence zajímavý článek na webu Tripy.cz: tripy.cz/trip-do-provence-vam-ukaze-nejen-ojedinely-puvab-jihovychodni-casti-francie/

 4. Zdenek Odpovědět

  Jestli by nebylo lepší zabít včely zničit levanduly a vyset tam řepku.A nejlépe aby tam nejezdily takoví lidé co jim všechno vadí.

 5. Vlasta Odpovědět

  Je to o přírodě. Já mám na zahradě 50 levandulí a mám na nich spoustu čmeláků a motýlů. Krásně voní a je mi líto to stříhat právě kvůli té havěti co tam litá. Když nechceš tak tam nejezdi a jeď třeba do supermarketu. Lidi jsou všude, ale záleží jak se k sobě a přírodě chovají.

 6. Vasek Odpovědět

  Projeli jsme vsechna mista o kterych se pise ve clanku i v diskuzi, hordy turistu. Je to kousek od pobrezi. Ale severneji v „horach“ je tolik levandule, ze to vlastne ani nikoho nezajima a nevzrusuje.

 7. Zdeněk Odpovědět

  To je divné že je to tam samá levandule a včela. A pozor, v ZOO je to samé zvíře a na pouti samej kolotoč.

   1. Karel Odpovědět

    Vážený pane Štěpáne…., kritikou procházejí dílka mnohem ( až cca milionkrát zajímavější, náročnější, složitější a mající alespoň co říci….) – viz kritiky F.X. Šaldy nebo Mirky Spáčilové…. práce autora zde spočívala nejspíše v překladu/parafrázii nějaké polosmyšlené bulvární „informace“ na úrovni sdělení, že vše v kuchyni a koupelně lze vyčistit jedlou sodou. ( do záběru vleze turista nebo vlétne včela… ). Autor zde zřejmě splnil penzum množsví textu a bude schopen si udržet své pracovní místo do další výplaty, bez ohledu na užitečnost jeho činění….

    1. Radek Štěpán Odpovědět

     Hezký den,
     děkuji za komentář, kritiku samozřejmě beru, nicméně když stejný autor kritizuje několikrát to samé, zdá se mi takovéto jednání zbytečné.
     Ani Vámi jmenovaní velikáni naší kritiky neopakují své názory několikrát…

   2. mutin Odpovědět

    Když je ta práce nesmyslně hloupá, ak proč se alespoň nezasmát. Ale nikdo nezmiňuje, že by tam byli také motýle a sysle. Chtělo by to nějaké sysle zasadit a motýle dovézt z Čech z řepkových polí.

 8. Adéla Odpovědět

  Tak to mě dostalo – včely – otravný hmyz, já jsem ráda za každou včelu a motýla! Vždyť je jich míň a míň. Levandulové pole máme i na Moravě a je to nádhera, včely, ani motýli nám tam nevadili, ani našim dětem, naopak.

 9. Eva Kumpoštová Odpovědět

  Když Vám vadí hmyz, tak je logické, když tam nepůjdete. Hmyz tady byl dřív, než selfíčkáři.

 10. Irena Odpovědět

  Levandulových a lavandinových polí je v Provence tolik, že není zase takový problém najít nějaká bez turistů. Provence je nevhodná pro děti ? Jsou tam i jiné věci k vidění, nejen levandule. A hmyz na kytkách je jako problém ? 🙂 Tak to je už fakt moc.

 11. Anna Heliová Odpovědět

  Dobry den, ja sazim levandule, facelie i brutnak jen aby bylo vice vcel…Bzukot vcel u nas vyvolava lepsi naladu, neobtezuje nas…Provans je nadherna, ten clanek se mi vubec nelibi…

 12. Jirka F. Odpovědět

  pro neinformovaného čtenáře je tento článek opravdu spíš odrazující. Do Francie, potažmo do Provence, jezdíme už dlouhá léta a můžu říct, že to žádná tragedie není. Pravdou je, že zejména v posledních letech se hodně rozmohla levandulová turistika – zejména turisté z východní Asie, ale pořád je tam dost míst, kam se tito fototuristé nedostali. Zejména v oblasti Plateau de Valensol

 13. Blanka Odpovědět

  Hm, takže článek se omezuje vlastně jen na ta levandulová pole, i když je toho v Provenci daleko, daleko víc. A co už jiného v Provenci dělat než lízt do levandulového pole a fotit se tam, ale co čert nechtěl, oni to dělají i všichni ostatní, co sem taky přijeli za levandulovými poli… Ona pole většinou nejsou určená k tomu, aby se do nich lezlo, a holt ta levandulová se všemi těmi včelami (kdo by to byl řekl, že tam jsou!) nejsou výjimkou.
  Jestli už by nebylo lepší se tedy trochu rozepsat o tom, co za vidění stojí, zmíněném muzeu levandule nebo malých statcích s opravdovou levandulí, nebo nějaké pěkné vesnici. Takhle člověk začne číst a najednou je u konce, jenom pár štěků a mezi tím tři obrázky.

 14. Josef Odpovědět

  Ve španělsku je hodně opuštěných míst kde jsou velké pole s levandulí a nikdo nikde – také sem fotil . A opuštěné je i vícero domů (klidně i celý komplex u pláže), některé vesnice a i jiné pole .. třeba pole stromů Cherimoya … které sem i osobně navštívil (i ochutnal utržené) a nalézá se opuštěné uprostřed velkoměsta zastrčené mezi věžáky a paneláky a je umístěno pod nadjezdem/mostem víceproudé silnice takže si ho jentak nevšimnete když jedete kolem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *