Svatojakubská pouť

Svatojakubská pouť: Odkud vyrazit až do Santiaga

Svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela se říká camino, tedy cesta pěšky. Do tohoto španělského města vede 12 hlavních tras a na jednu z nich se napojuje i naše česká, konkrétně na trasu vedoucí z Le Puy-en-Velay ve Francii. Od nás je třeba projít 6 zemí a 3 tisíce kilometrů, dokud se do Santiaga de Compostely dostanete.  Co je dobré vědět, než na cestu vyrazíte, a co vás na samotné cestě může potkat?

Kudy vede svatá pouť?

V naší republice se počet stezek na pouť ustálil na dvě a to na severní a jižní. Severní začíná u zbraslavského kláštera, přes Karlštejn, Plasy, Kladruby a u Norimberka ústí do tradiční Francké stezky. Druhá, jižní větev začíná na Karlštejně a vede přes Brdy, Příbram, Klatovy, dále na hraniční přechod Všeruby a odtud se napojuje přes Řezno na historickou Východobavorskou trasu. Z Moravy vede cesta z Brna, přes Mikulov a napojuje se v Rakousku.

Kde se ubytovat?

Ve Francii, Itálii, Španělsku i Portugalsku najdete po cestě noclehárny se společnými sprchami a toaletou, někde je možnost si i uvařit nebo vyprat. Oficiální ubytovny zřízené obcemi, soukromníkem nebo církví jsou pohostinné, pokud máte i poutní knížku s aktuálním razítkem credencial. Noc v takové ubytovně vyjde na 5 až 20 eur za noc nebo někdy dobrovolný příspěvek dle vašeho uvážení. Ve většině případů je možné zůstat jen přes noc, protože přes den bývají ubytovny zavřené.  Dobré je s sebou mít také spacák, v případě, že by ubytovna nenabízela deku či povlečení.

Santiago

Než dorazíte do cíle …

Zdá se vám cesta příliš náročná?  Mnozí příznivci si popojedou nebo přeletí až na závěrečnou část Svatojakubské pouti. Závěrečná část pouti je nejvíce vytížená a potkáte tady nejvíce lidí. Zhruba 60 % těch, kdo do Santiaga míří, putují po Francouzské cestě ze Saint-Jean-Pied-du-Port a měří 769 kilometrů. Druhou možností je španělská trasa na severu z města Irún u francouzských hranic. Tady je větší klid a také dramatické španělské pobřeží podél Atlantiku, na druhou stranu méně ubytoven. Jakou cestu zvolíte, je na vás, cíl totiž zůstává stále stejný.

Santiago

 

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *