Odpočinek u vody s malými dětmi se může stát noční můrou. Dětské nafukovací kruhy zabíjejí

nafukovací_kruh

Letní parna svádí k odpočinku u vody. Ale ten se může stát noční můrou, protože mnohdy rodiče netuší, že dětské nafukovací kruhy mohou zabíjet.

U vody, a hlavně s malými dětmi, musejí být rodiče či jejich doprovod dostatečně obezřetní. Kdo má malé dítě ví, jaký je to leckdy neposeda. Pokud dětem navléknete nafukovací kruh anebo oblíbené nafukovací balónky, nemáte vyhráno. I tak musíte být stále ve střehu. Nebezpečí u vody ovšem hrozí i mnohým dospělým.

Na nebezpečí upozorňuje Prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže David Smejkal, jenž své poznatky z praxe sdílel pro aktualne.cz:  „Češi jsou nezodpovědní, neřízeně pijí u vody alkohol a hazardují se zdravím. Každý si myslí, že se mu to stát nemůže, jenže stát se to může opravdu úplně komukoliv.“

V Čechách se každoročně utopí až 200 osob

Mezi nejohroženější skupinu utonulých patří ovšem děti neplavci. Smrt utonutím se řadí na druhé místo v úrazech dětí. Proto je nezbytné mít své ratolesti stále na pozoru. Ani to, že jim navléknete dětský nafukovací kruh, nemusí být v případě nehody záchranou, ba právě naopak.

Záchranář David Smejkal vysvětluje: „Pokud mám dítě neplavce, musím bazén dobře zabezpečit, aby se tam bez dozoru vůbec nedostalo. Opravdu není nic horšího, než když rodiče resuscitují vlastní dítě vedle bazénu, který pro něj koupili.” A dále dodává: “Nejhorší jsou kruhy se sedátkem, kterým dítě prostrčí nohy. Když se překlopí, tak nohy neumí vytáhnout a zůstane uvězněno.”

Pozor na levná dětská nafukovací křidélka

Mimochodem upozorňuje také na oblíbená dětská levná nafukovací křidélka. Proto doporučuje alespoň dvoukomorová. Jestliže jedna komora praskne, druhá může dítě ve vodě podržet. Nejlepším způsobem, jak předejít těmto nebezpečím, je naučit dítě plavat a mít respekt z vody.

A odvážným dětem, které rády do vody skáčou vysvětlit, že není možné skákat tam, kde se jim zrovna zalíbí. Dna rybníků i řek bývají zrádná a neustále se jejich hloubka mění. „Každý skok je úplně zbytečný a na jednovteřinovou zábavu pak může dotyčný hodně doplatit,“ popisuje Smejkal.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroje: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zachranar-utonuti/r~b331536c330011efb553ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?