Odzvoní opilecké turistice na Mallorce? V plánu je vyhláška, která omezí nadměrný turismus

Baleárské ostrovy patří mezi oblíbené evropské destinace. Létá se sem za koupáním a odpočinkem, ale bohužel často také za trávením volného času v nočních klubech. Mallorca, Ibiza a Menorca v poslední době trpí velkým přílivem turistů, kteří se neumějí chovat právě nejlépe a zejména na ulicích budí pohoršení svými opileckými výstupy. Už se ale pomalu nad nimi zatahuje smyčka.

Cestovatelský ruch, který už otravuje

Cestování sice rozšiřuje obzory, ale na druhou stranu může obtěžovat domorodce, kteří na nával turistů nejsou zvědaví. Mnohým vadí jejich nepřístojné chování – hlučnost a všudypřítomnost. Platí to i pro Baleáry, kde ale již začínají uvažovat o tom, že tu turismus omezí. Minimálně se chtějí vypořádat s častým nešvarem – opileckou turistikou, která trápí místní obyvatele.

Hosté ze zahraničí se mnohdy opravdu neumějí chovat. Mnohdy k tomu svádí nepřetržitý přístup k alkoholu, který mají na hotelích. A co je „zdarma“, musí se pochopitelně využít co nejvíce. O opilé turisty nemají zájem ani na Mallorce, ačkoliv je tu turismus zdrojem obživy. Čeho je moc, toho je příliš.

Foto: Pixabay

Vyhláška proti nadměrnému turismu

Na Mallorce v oblasti Magaluf a na Ibize v San Antoniu je už od roku 2020 v platnosti vyhláška proti nadměrnému turistickému ruchu. Zaměřená je zejména na excesy opilců na ulicích a v hotelích, na sexuální útoky a sexismus. Týká se to hlavně britských turistů, jejichž pověst nepatří k nejlepším.

I kvůli nim vznikly nové, tvrdší návrhy omezení opilecké turistiky, jež jsou zaměřeny proti asociálně se chovajícím návštěvníkům. Uvažuje se o zřízení černé listiny, na kterou by se dostal každý, kdo se bude na ulici nevhodně chovat. Takový turista by měl na Mallorcu pak zákaz vstupu.

Počítá se také se peněžitými pokutami, které budou pachatelé nevhodného chování platit hned na místě platební kartou – debetní nebo kreditní. Horní hranice takové pokuty by byla 50 tisíc liber. Navrženo je také omezení množství alkoholu podávaného k jídlu v hotelích v rámci all inclusive.

Zdroj: https://www.diariodemallorca.es/mallorca/2023/11/20/ayuntamientos-delimitar-zonas-turismo-excesos-94878647.html

Náhledové foto: Pixabay 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.