Šumava: Přírodní ráj, který láká – co při návštěvě určitě nevynechat

Jelen

Šumava: Přírodní ráj, který láká – co při návštěvě určitě nevynechat. Národní park Šumava, zasazený do kouzelné krajiny České republiky, láká všechny milovníky přírody, dobrodruhy i ty, kteří hledají klid. Tento národní park, který se rozkládá na ploše hustých lesů, nedotčených řek a rozmanité divoké přírody, nabízí jedinečnou příležitost ke spojení s přírodou.

Šumava je rájem pro milovníky nedotčené přírody. Park se rozkládá na více než 680 čtverečních kilometrech chráněné divočiny, která zahrnuje rozsáhlé lesy, zvlněné louky a klidná jezera. Jeho nedotčená krása je důkazem snahy parku o zachování přírodních stanovišť.

Kam se v parku vydat

Milovníci pěší turistiky zde najdou nekonečné množství příležitostí k prozkoumání dobře značených stezek, které je zavedou do hustých smrkových lesů, malebných luk a podél břehů křišťálově čistých řek. Rozmanitá krajina nabízí celou škálu zážitků, od klidných procházek až po náročné horské túry. Ikonická rozhledna Poledník, která se tyčí na nejvyšším vrcholu parku, poskytuje úchvatný panoramatický výhled na tento přírodní ráj.

Krušné hory 2
Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Tento národní park je také proslulý svou výjimečnou biologickou rozmanitostí. Je domovem celé řady rostlinných a živočišných druhů, z nichž mnohé jsou vzácné nebo ohrožené. Tato bujná divočina poskytuje útočiště takovým druhům, jako jsou rysi, jeleni a nepolapitelný medvěd hnědý. Pozorovatelé ptáků si v parku užijí pozorování rozmanité ptačí populace, mezi které patří i nádherný orel skalní.

Nedotčené ekosystémy parku jsou také zdrojem hojného rostlinného života a nedotčené louky se v letních měsících rozkvétají pestrou škálou divokých květin. Šumava je živoucím důkazem toho, jak důležité je zachovat životní prostředí pro ochranu biologické rozmanitosti planety.

Když máte rádi vodu

Národní park také protíná síť řek a potoků, což z něj činí ráj pro milovníky vody. Řeka Vltava, která pramení v parku, se klikatí malebnými údolími a nabízí skvělé možnosti pro jízdu na kajaku, kánoi a rybaření. Řeka je nedotčená a ideální pro vodní sporty nebo prostě jen pro nenáročnou plavbu a poskytuje idylické prostředí pro relaxaci.

V parku se nachází také několik ledovcových jezer, například Černé jezero a jezero Laka, která jsou ideální ke koupání nebo jen k obdivování odrazu okolních lesů v jejich zrcadlové vodě.

Krása Šumavy se neomezuje pouze na teplé měsíce, ale v chladnějším období se proměňuje v zimní říši divů. Park dostává vydatné množství sněhových srážek, což z něj činí ráj pro milovníky zimních sportů. Běžecké lyžování, chůze na sněžnicích a sjezdové lyžování jsou oblíbené aktivity, které návštěvníkům umožňují prozkoumat zimní kouzlo parku. Nedotčená bílá krajina a zasněžené stromy vytvářejí kouzelnou atmosféru.

Vydat se můžete i za kulturou

Šumava má bohaté kulturní a historické dědictví, které můžete prozkoumat. Tradiční šumavské vesnice se rozprostírají na hranicích parku a jejich nadčasové kouzlo je podmanivé. Navštivte půvabná města, jako je Český Krumlov, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, a ponořte se do historie a kultury. Setkat se můžete také s pozůstatky dřívějších sídel, například s historickým Schwarzenberským plavebním kanálem, který kdysi hrál klíčovou roli v dopravě dřeva.

Národní park Šumava se věnuje zásadám udržitelného cestovního ruchu. Správa parku se snaží chránit jeho přírodní zdroje a udržovat křehkou rovnováhu mezi lidskou činností a životním prostředím. Návštěvníci mohou tento závazek ocenit prostřednictvím ekologicky šetrné infrastruktury parku a iniciativ odpovědného cestovního ruchu. Návštěva tohoto národního parku ve vás určitě zanechá cenné vzpomínky na nedotčený, divoký ráj.

 

Zdroj: https://www.npsumava.cz/, https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_park_%C5%A0umava, https://www.kct-tabor.cz/gymta/ChranenaUzemiCR/SumavaNP/index.htm, https://mapy.cz/zakladni?source=area&id=26574&x=13.6070844&y=48.9632712&z=10

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.