Öresundský most je opravdu unikátní. Končí tunelem a díky svému unikátní řešení dokonce zvětšil plochu Dánska

Öresundský most je něčím, co by cestovatelé mířící na sever rozhodně neměli minout. Jde totiž o druhý největší most Evropy a slouží vlastně jako jakási šikovná propojka mezi pevninskou Evropou a skandinávským poloostrovem.

Pokud se po něm budete chtít projet, můžete se těšit na 16 kilometrů dlouhý zážitek. Most vás provede přes Öresund, což je přírodní úžina nacházející se mezi Švédskem a Dánskem.

Sen, splněný po dlouhé době

Návrh na podobné propojení kupodivu není ničím novým. Už v roce 1888 se uvažovalo o vybudování pevninského tunelu (i kdy měl vést trochu jinudy), ovšem z této myšlenky nakonec sešlo.

Foto: Öresundský most je něčím, co by cestovatelé mířící na sever rozhodně neměli minout

Teprve v roce 1991 se dánská vláda odhodlala k akci. Původní smělý projekt však musel být nakonec trochu upraven. Právě proto také v Dánsku sjedete z mostu rovnou do tunelu. Šlo o kompromis, který umožňuje jak bezproblémový pohyb velkých lodí, tak i ničí narušené přistávání letadel na nedalekém letišti Kastrup. Mimochodem – aby bylo možné tunel vybudovat, musel vzniknout i umělý ostrov. Obojí měří 4 kilometry.

Vzhůru na dvoupatrový Öresundský most

Öresundský most je dvoupatrový a díky němu se můžete dostat suchou nohou z Dánska až do Švédska. Auta jezdí po jeho spodní části, ta horní je vyhrazena pro vysokorychlostní železnici. Podle odhadů použije most každý den asi 20 000 lidí. A pokud byste se chtěli projet po nejdelším mostu v Evropě, byl by to Vasco da Gama v Portugalsku.

Zdroj: https://www.e15.cz/magazin/most-mezi-danskem-a-svedskem-slavi-dvacet-let-kazdy-rok-pres-nej-prejedou-miliony-aut-1371168, https://cs.wikipedia.org/wiki/Most_p%C5%99es_%C3%96resund, https://hoska-tour.cz/magazin/oresundsky-most/

Náhledové foto: Öresundský most je něčím, co by cestovatelé mířící na sever rozhodně neměli minout

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.