turista

Otevírání hranic: červenec vše oťuká a v srpnu to vypukne naplno

Stále ještě nevíte, jak to bude s vaší letošní dovolenou? Té zahraniční se ještě nevzdávejte. I když v rámci ČR stále ještě na většině míst chodíme v rouškách, intenzivní jednání s okolními státy je už v plném proudu.

Je tak velká šance, že se už od července otevřou hranice s našimi nejbližšími sousedy, konkrétně s Rakouskem a Slovenskem. Naopak jednání s Polskem a samozřejmě Německem jsou zatím na samém počátku bez jakéhokoli jasného horizontu vývoje.

V srpnu třeba i na Maltu

Vše samozřejmě záleží na tom, jak se bude situace okolo Covid-19 vyvíjet, jak rychle se bude nákaza šířit apod. Už teď je však jasné, že si ze seznamu turistických cílů můžeme vyškrtnout všechny velké slavnosti a festivaly, ty se totiž s největší pravděpodobností jednoduše konat nebudou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: Pokud máte svou oblíbenou akci, vyplatí se ji hlídat. Některé z nich totiž aktuálně jednají o přesunu termínů např. na letošní podzim, jiné nabízejí zakoupení lístků na aktuální sezónu za zvýhodněnou cenu, ovšem s tím, že je využijete až v ročníku následujícím. Dává to smysl. Jakákoliv akce většího rozsahu si žádá mnohaměsíční přípravu a to včetně platby záloh za nejrůznější služby. Pokud tedy nechcete, aby se váš oblíbený organizátor dostal do potíží, můžete mu pomoci právě zakoupením „vstupenky v předprodeji.“

Nicméně plány ministerstva zahraničí na léto jsou velkolepé. Je tedy docela dobře možné, že by se pro občany ČR mohla od srpna otevřít i taková místa jako je Chorvatsko, Řecko či Malta.

S plánováním dovolené počkejte

Situace se mění z minuty na minutu, doslova. Takže pokud máte jen trochu možnost, počkejte s výběrem dovolené až do chvíle, kdy bude vše jasnější. V opačném případě byste totiž mohli zbytečně litovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

13 komentářů

 1. Jiří Odpovědět

  Kdo vyjede do zemí, kde je nyní bezpečněji než u nás (např. Slovensko, Slovinsko, Řecko, východní část Rakouska, a cca asi ještě 8 dalších evropských zemí), měl by dostat alespoň děkovnou plaketu. Každému, kdo umí číst a najít si oficiální údaje o těchto zemích musí být jasné, že jsou na tom lépe než my v ČR. Například v nádherných rakouských Korutanech (necelých 600 000 obyvatel, Alpy, jezera, hrady, zámky) měli celkem jen 410 nakažených a dnes tam je jen 17 nakažených (https://coronavirus.datenfakten.at/ ). To je oproti většině krajů v ČR doslova ráj. Tam máme vysílat děti na ozdravné pobyty, ne uzavírat hranice. Pokud můj soused pojede na dovolenou do „zavirované“ Prahy, na Olomoucko apod., tak se ho po návratu budu bát. A to nám tuto domácí „virovou“ dovolenou doporučují někteří epidemiologové. Pokud soused pojede do Korutan (nebo ještě bezpečnějšího Slovinka či Slovenska), měl bych se mu z vděčnosti klanět a děkovat. Udělal něco pro své, i mé zdraví. Toto však milovníci uzavřených hranic (číst neumí, vyhledat si něco je pro ně nepředstavitelný problém) naprosto nechápou. Nikdo jim neřekl, že virus hranice nezná. Ta čára obsazená policisty mu nic neříká. A nebýt tatíčka Masaryka, možná by jsme dnes do Slovinska, Rakouska, Maďarska a Slovenska do zahraničí nejezdili, byli by jsme tam doma!
  Takže buď dovolená v co možná nejméně zasažených a bezpečných zahraničních regionech, nebo na doporučení našich epidemiologů a vlády vyjet například do promořené Prahy. Pokud rozkaz zní, „promořit“, pak v létě vyrazme „směr Praha“. Mohou nám k tomu hrát i ten „slavný“ vojenský pochod, dirigentem může být nějaký důstojník (třeba plukovník).

 2. Zdena Odpovědět

  Otevřou se nám hranice a mužeme jet do Rakouska, třeba také do Chorvatska , krásné, ale když 4 členná rodina zaplatí za testy skoro 10.000,- Kč tak to nevím jestli budou moci rodiny financovat tyto zbytečné náklady. V Česku jedeme třeba z Brna do Prahy a test nemusíme mít a tak proč do zemí, které jsou na tom stejně, ba i lépe než ČR. To nepochopím

 3. Karel Odpovědět

  Pokud pojedu do Země se stejným počtem nakažených na 1000 obyvatel nebo nižším, nechápu proč bych měl mít test. Myslim, že dovolená pod stanem např. na Slapech, Orlické přehradě apod., tedy se společnými sprchami a záchody je horší než moře s apartmánem.

 4. Stanislav Odpovědět

  Cesty do zahraničí bych nezakazoval.Každý má na to z Ústavy právo.Po návratu nekompromisně-buď testy nebo 14 dní karanténa.Do promořené ahy Vás nikdo
  neposílá.Co takhle jednou zůstat sedět doma.Svět se nezboří.

 5. Aleš Odpovědět

  Jo, fajn, od března u nás jsou všechny pobyty stornovány, školy v přírodě zatrhli, do června bez lidí a pak hurá všichni ven, proč podporovat naše penziony a chaty, když můžeme prachy sypat ven…jo, to je solidarita, užijte si moře a až budete chtít jet na dovolenou po naší krásné vlasti, tak zase se stanem…

 6. Michal Odpovědět

  Na co Rakousko,Čobolové,Chorvati ? To je pro socky a lůzu !! Vegetuji už 14 dní tady v Atlantě a Corona mě může p…t

 7. Jiří Odpovědět

  Souhlasím s Vašimi posledními větami pane Stanislave. Kdo zůstane celé léto skutečně doma, měl by dostat medaili. Udělal absolutní maximum proti šíření viru. Je vlastně hrdina, léto strávené doma jej připraví o část imunity a zdraví, a tak může snáze podlehnout případné 2. vlně čínské chřipky.
  Avšak, kdo vyjede v létě například do „zdravého“ Slovinska (mnohem menší ohrožení virem než v ČR), měl by dostat alespoň odznáček za „boj proti viru“. Samozřejmě, pokud jedu do prokazatelně zdravějšího prostředí (což např. Slovinsko, Korutany, Řecko jsou), nemůže po mne nikdo požadovat ani karanténu, ani testy (leda blázen). No a kdo vyjede s připravovaným „vládním voucherem“ např do západočeských lázní, na Olomoucko, nebo do Prahy (nyní nejvíce napadené regiony v ČR), měl by dostat na prd.l, a měl by jít do karantény!
  Je si třeba vybrat. Buď rozhoduje zdraví. To znamená, za skutečně špatné situace (ta zde ale nyní není) seďte jen doma a nejezděte ani na „Macháč“. Pokud je situace lepší (ale virus celosvětově poražen není), pak jeďte tam, kde je co nejbezpečněji (třeba Slovinsko, Řecko a hromada zemí, kde je bezpečněji než u nás – do některých nás v létě již pustí). Pokud však rozhodují peníze, pak je zde pokyn, cestujte po ČR. Pomůžete tak našim podnikatelům (což je naprostá pravda), i za cenu většinou mírně většího rizika (v Praze a některých regionech za cenu většího rizika).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *