Vinice

Otevřené sklepy na Moravě

Putování po sklípcích či otevřené sklepy jsou jednou z nejoblíbenějších vinařských akcí u nás. Na Moravě se nachází více než 300 vinařských obcí. Milovníci vína se mohou až do konce září seznámit s víny od různých vinařů a nejen to!

V čem vlastně otevřené sklepy spočívají?

Každá vinařská akce je unikátní, protože každá obce do ní vdechne něco svého jedinečného. Podstata akce však zůstává stejná, vinaři otevřou své sklepy a návštěvníci mohou ochutnávat po celý den vzorky. Nejčastěji se ochutnává za žetony, které koupíte spolu se vstupem. Víno se koštuje z krásných skleniček a k tomu vyhrává cimbálová muzika, ať v moderním nebo klasickém pojetí či jiný doprovodný program ve formě soutěží poznávání vína. Nechybí ani dobré jídlo, ochutnat můžete všechno, na co máte chuť. Třeba pečené sele, klobásky, škvarky nebo sladké koláče na různé způsoby.

Kdy vyrazit?

Nejvíce vinných sklepů je otevřeno přes letní prázdniny, ale putovat po vinných sklepech můžete v různé podobně vlastně po celý rok. Navíc Vinaři se snaží tuto akci každoročně nějak ozvláštnit jako třeba v Blatnici pod sv. Antonínkem, kde se sklepy otevírají večer a pije se přes noc. Ve Velkých Pavlovicích zase spojili putování za vínem s oranžovou barvou a návštěvníci se tak mohou obléknout do této zářivé barvy a vytvořit jedinečnou kulisu. V Novém Šaldorfu spojili otevřené sklepy s kopáním písku, kdy týmy mezi sebou soutěží v kopání či vynášení puten. Některé vinařské obce jsou otevřeny formou ,,služby vinařů‘‘, což znamená, že v určitém období (nejčastěji během letní sezóny) má otevřeno, alespoň jeden vinař i ve všední den. Vinaři se pak během období prostřídají.

A kam konkrétně vyrazit?

Otevřené sklepy můžete navštívit např. ve Vrbovci, Dobšicích, Jaroslavicích, Velkých Bílovicích, Velkých Pavlovicích, v Blatnici, v Hruškách, v Zaječí, v Pavlově, Bulharech a na dalších a dalších místech. Je na vás, které místo vyberete, ale určitě budete nadšeni všude.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *