sof2

Cestujete za Hagiou Sofií? Pak si rozhodně nezapomeňte pořídit Istanbulkart

Turecký Istanbul nemá právě pověst nejlevnějšího města. Zvláště co se nejrůznějších pouličních prodejců nebo čističů bot týče. Pokud chcete nižší cenu, musíte smlouvat. Při cestách hromadnou dopravou (která mimochodem patří k opravdové špičce), to však naštěstí neplatí. Stačí si pořídit jednoho šikovného pomocníka.

Infrastruktura v Istanbulu neustále roste a rozvíjí se. Aby také ne, když musí každý den vyřídit požadavky dvaceti milionů jeho obyvatel. Nedávno byla otevřena například podmořská železnice Marmaray, spojující evropskou část Turecka s tou asijskou. I přesto však stále vyrůstají například další linky stanice metra.

Istanbulkart pořídíte na každém rohu

Opravdu. Jakmile vystoupíte na letišti, budou na vás automaty na tuhle istambulskou praktickou pomůcku pomrkávat na každém rohu. A koupíte ji v infocentru nebo ve větších krámcích se suvenýry. A k čemu vám bude dobrá?

Stačí ji nabít a nemusíte se starat o nákup lístků do metra, autobusů, tramvají a dokonce ani trajektů. Tady všude totiž Istanbulkart platí. A kdyby vám kredit přece jen došel, snadno ho nabijete na každé zastávce. Jízdné je také o něco výhodnější, což při častém cestování rozhodně oceníte.

Chcete vidět všechny památky sultánského města? Vsaďte na tramvajovou linku T1

Jednodušší už to ani být nemůže. Takhle okružní krasavice vás doveze prakticky ke všem největším zajímavostem Istanbulu. Stačí se zběžně mrknout do jízdního řádu a poznamenat si tu správnou zastávku. Samozřejmě, zvolíte-li cestování s přestupy, můžete nějaký čas ušetřit. Na druhou stranu na lince T1 máte zaručeno, že se opravdu neztratíte.

A co je nejlepší? Místo uvnitř najdete vždycky. V době největší vytíženosti totiž jezdí každých 10 – 15 minut, takže nehrozí, že byste návštěvu některé památky jednoduše zmeškali.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *