Pohoří

Oživení tuzemského cestovního ruchu: 10 000 na dovolenou od státu

Koronavirus dokázal dokonale paralyzovat celý cestovní ruch. Důležitá je především podpora domácího turismu. Na tuto skutečnost myslí také stát, jenž připravuje program nazvaný Dovolená v Česku. Právě jeho prostřednictvím by měl alespoň nějak kompenzovat ztráty, jež aktuálně vznikly. Tento motivační program spočívá v tom, že si zaměstnavatel dá svým zaměstnancům příspěvek na dovolenou s tím, že si následně bude moci částku odečíst z daní. Jak to tedy s vouchery bude, proč je třeba tuzemský cestovní ruch rozhýbat a jak kompenzují zájezdy klientům cestovní kanceláře?

Program Dovolená v Česku

Tento zajímavý motivační systém by se měl týkat jak státu, tak i zaměstnavatelů a zaměstnanců. Prakticky všichni by mohli situace využít ve svůj prospěch. Stát prakticky umožní to, že zaměstnanec obdrží od svého zaměstnavatele voucher na 10 000 korun. Tuto sumu si pak bude moci odečíst z daní. Podílet by se na celém systému dle slov ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové měli jak stát, tak i zaměstnavatel a zaměstnanec.  KrkonošeKrkonoše: Zdroj obrázku Pixabay.com

Hrozí masivnější ztráta pracovních pozic

Do letní sezony je zapotřebí cestovní ruch dokonale rozhýbat. V opačném případě může dojít k masivní ztrátě pracovních míst. Být jich může klidně i 80 000. Přesně před tímto varoval ředitel agentury CzechTou­rism Jan Herget. Jestliže dokáže vláda nastavit program efektivně, mohou vouchery skutečně působit jako výborný motivační faktor. Start by tedy mohl být opravdu expresní.

KrkonošeLesní cesta: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zájezdy se stále odkládají

V minulosti už bylo poslanci schváleno to, že cestovní kanceláře nebudou nuceny vracet svým klientům finanční prostředky za již zrušené zájezdy. V podstatě zájezdy jenom odkládají a chrání se tak před svým vlastním krachem. Další podpůrná opatření by měla přijít během dvou týdnů. Tak uvidíme, jak se situace bude mít.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

11 komentářů

 1. Zdislava Odpovědět

  Tak to raději vůbec nevylézat, když všichni, co jezdí do Chorvatska, zůstanou smrdět tady, nebude tu k hnutí. Do Jizerek třeba by v takové situaci vyrazil jen masochista. Fuj.

 2. lida Odpovědět

  A co lidé, kteří na dovolenou nejezdí nebo lidé, kteří celý život jezdí na svou chatu? To jako dostanou voucher na službu, o kterou nestojí a ještě si třetinu zaplatí? Jen proto, aby se zachránilo odvětví, které k životu nepotřebovali? To bychom se tedy finančně mohli spolupodílet do alelujá. Já bych mohla dostat poukázku na představení České filharmonie do Prahy, můj přítel na kosmetiku, dva dospělí synové do Dinoparku a má matka do aquaparku. Není přece podstatné, zda o tuto službu stojíme, ale zda zachráníme ekonomiku na úkor svých představ o svých utracených penězích. Vždyť, je třeba být solidární, že?

 3. Ondrasej Odpovědět

  no vzhledem k tomu že ubytování v čr je v podstatě plné už rok dopředu tak nechápu kde bych jako tu částku měl utratit. Leda že bych jel do nějakýho Prázdnýho pražskýho hotelu pro turisty… jen tam budou mít volno. Chaty, chalupy a horské hotely jsou beznadějně plné. To jsem řešil už před měsícem.

   1. jaknas Odpovědět

    Už více jak měsíc se snažím rezervovat dovolenou v čr o prázdninách. Krom opravdu předražených pronájmů a velkých hotelů ve městech všude plno. Takže vlastní zkušenost

 4. Milan Odpovědět

  jak vidět, OSVČ dostanou hovno, ti jsou občané 3. kategorie, něco jako Židé ve 30.letech v Německu. Moc pěkně to socanobolševici vedou

  1. Ondrasej Odpovědět

   Ale zase nepřehánějte. Myslím že jsme toho dostali celkem dost. Většina OSVČ chápe že jedeme sami za sebe, Můj obchod je taky zavřený a tak jsem se rychle přešupačil na jiný obor kde zrovna byla zvýšená poptávka, k tomu nahodil eshop a jede se furt dál. Sice jsme asi na polovině příjmů, k tomu těch 20 000kč měsíčně od státu (15 000kč + zálohy ) . Myslím že většina živnostníků neřeší kam pojedou na dovolenou, ale kdy budou moci plnohodnotně podnikat.

 5. Tomáš Odpovědět

  Má to jeden háček. Ministerstvo zdravotnictví by muselo nejdříve zrušit zákaz pobytu mimo trvalé bydliště nebo možnost vycestovat na víc dní mimo domov ukotvit ve výjimce. Nařízení Ministerstva zdravotnictví vydaná na počátku nouzového stavu a jejich pozdější aktualizace neumožňují pobyt na chatách, chalupách, srubech, stanech, kempech, karavanech, natož v jiných ubytovnách. Neřeším to, že tak mnozí činí protiprávně, to je věc policie, nebo těch, kterým to vadí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *