Pár zajímavých výletů, kde vám horko nebude!

Macocha

Když venkovní teploty dosáhnou třicítek, nemáte zrovna chuť na procházky po městě nebo pod širým nebem. Rodinné plány na konec týdne se obvykle omezují na vodní radovánky v aquaparcích, jezerech nebo bazénech. Ale v případě, že se chcete oddávat jiné celodenní zábavě, vydejte se na jedno z těchto míst.

Punkevní jeskyně – Macocha

Každý, kdo se vydá na Macochu, největší prázdnotu ve střední Evropě, si snad nikdy nenechá ujít příležitost nalézt výjimečně její úpatí. Návštěva Punkevní jeskyně má trasu přes podzemní část mezi Předním, Středním a Zadním obloukem, návštěvu jezírek a úpatí Macochy, ale také můžete zažít plavbu po Punkvě mezi vodními dómy.

Hornická oblast – Grafitový důl

V Českém Krumlově stojí za to prozkoumat nejen zámek a centrum města, ale především méně známou hornickou historii českokrumlovské lokality. V rámci grafitového dolu bude k vidění speciální uniforma, lampa. A vlak vás zavede hluboko do podzemí, kde se budete více než hodinu motat po dole. Smyslem návštěvy není najít neobvyklý charakter města, ale především se na vlastní kůži zapojit do nelítostného hornického povolání.

Českém Krumlově
Foto: Pixabay

Temný závod Rabštejn

V pískovcových skalách na severu České republiky, v oblasti měst Janská a Česká Kamenice, se nachází temný podzemní prostor, kde operovali nacisté. Bludiště má více než čtyři kilometry chodeb a během druhé světové války se proměnilo v pracovní a později koncentrační tábor. Byla zde vybudována podzemní továrna na létající stroje. Během práce a vývoje podzemní továrny na výrobu leteckých lodí zemřelo hodně vězňů. Dnes se v údolí Rabstein nachází historické centrum podzemního koncentračního tábora.

Znojemské podzemí

Znojemské podzemí
Foto: Wikimedia commons, Media Viewer, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Znojmo-The_Underground_Passages_1.jpg#/media/File:Znojmo-The_Underground_Passages_1.jpg

Systém podzemní sítě je plný sklepů, a dokonce je součástí unikátní historie v rámci evropského měřítka. V rámci České republiky se můžete projít 27 kilometry a čtyřmi patry vlastně největším uspořádáním podzemních úseků vůbec. Počátek rozvoje podzemního komplexu se datuje do středověku, do 14. až 15. století. V té době bylo Znojmo bohatým městem, kde teklo víno a půda nebyla promořená jedy a ani zastavěná. Podzemní klenby tehdy mohly sloužit k uskladnění zboží a plodin, ale navíc existují hypotézy o úplně jiném důvodu!

Klatovské katakomby

Podivné hrobky pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce byly vybudovány v momentě, kdy v polovině 17. století sloužily jako hrobky pro osoby jezuitského řádu a z řad vážených osob, vojáků nebo měšťanů. V letech 1676-1783 zde bylo uloženo 200 mrtvol. Ve 30. letech byla část katakomb omylem zasypána. Tím bylo rozdrceno 140 mumií. Dnes leží v klatovských katakombách 30 zachovalých těl a 23 z nich můžete prozkoumat.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Wikimediacommons, Fried Marek, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Propast_Macocha_FR02.jpg#/media/File:Propast_Macocha_FR02.jpg