Hrad Libštejn na Plzeňsku nechal postavit purkrabí na Bezdězu za vlády Karla IV., Oldřich Tista z Hedčan

V České republice se nachází velký počet zřícenin hradů a tvrzí. Není kraje, abyste na nějakou zajímavou ruinu nenarazili. Hrady byly stavěny jako obranné pevnosti od 11. do 16. století. První hrady si začal stavět panovník, po něm církev a nakonec je ve stavbě následovala i šlechta. Víte, že ve 14. století existovalo v Čechách na 700 hradů? Jejich éra většinou končila podobně. Jako obranné pevnosti přestaly sloužit svému původnímu účelu a jejich majitelé se pustili do výstaveb modernějších a pohodlnějších zámků. Což byl i osud hradu Libštejn na Plzeňsku.

Gotický hrad ze 14. století

O hradu Libštejn se v historických pramenech poprvé píše v roce 1367, kdy krajinu okolo něho získal Oldřich Tista z Hedčan, jenž je zakladatelem hradu Libštejn. Tento český šlechtic byl purkrabím na královském hradě Bezděz a také jeden z projektantů staveb pro císaře Karla IV. Založil například Velký rybník pod hradem Bezděz.

Libštejn pak přešel na rod Kolovratů. Jeho členové Bedřich a Hanuš se na straně husitů účastnili bitvy u Domažlic. Později se hrad dostal do majetku rodu Valdštejnů. Jeho posledními vrchnostenskými obyvateli byli Jan Vojtěch a Jan Vilém z Valdštejna. Oba hrad Libštejn obývali jen krátce, protože si jako své sídlo vybrali nedaleký Liblín. Hrad pak začal chátrat a v roce 1590 se o něm píše již jako o pustém.

Ruiny hradu Libštějn z výšky. Foto autor: Emve76; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Libstejn_from_air.jpg

Po červené nebo po zelené turistické trase

Hrad Libštejn stojí na skalnatém ostrohu nad pravým břehem řeky Berounky v přírodním parku Horní Berounka. Je obklopený třemi vyššími vrcholy, které zejména v době husitství vytvářely větší zranitelnost hradu. Byly dokonalejší zbraně, s jejichž pomocí mohli případní nepřátelé útočit i na větší dálku. Ostatně husité hrad Libštejn obléhali, ale podařilo se jim dobýt pouze předhradí.

Do současné doby zůstala z hradu zachována v plné výši severní věž, která byla postavená na přitesané skále. Její zdi jsou silné až 180 centimetrů. Na jihovýchodě od hradního jádra se nacházejí pozůstatky druhé předsunuté bašty, které tvoří kruhové opevnění s průměrem 15 metrů. Od opevnění vede do předhradí příkop, jenž je ohraničený rozpadlými zídkami.

Na hrad Libštejn vede červeně značená cesta z Liblína, dlouhá je necelé tři kilometry. Nebo se na něj můžete vydat z obce Lhotka u Radnic, a to po zelené trase dlouhé asi čtyři kilometry. Půjdete-li z Liblína, určitě neminete Havlovu skálu, což je asi 30 metrů vysoký skalní ostroh, odkud je velmi pěkný výhled na meandr Berounky.

Zdroj: https://www.hrady.cz/hrad-libstejn-liblin; https://cs.wikipedia.org/wiki/Old%C5%99ich_Tista_z_Hed%C4%8Dan

Zřícenina hradu Libštejn. Náhledové foto autor: Šjů; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lib%C5%A1tejn_(12).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.