Luhačovice

Perníkové chaloupky Dušana Jurkoviče v Čechách a na Moravě

Možná to nevíte, ale Dušan Samuel Jurkovič je pravděpodobně nejúspěšnějším slovenským architektem. Nepůsobil však jen u našich sousedů, jeho stavby jsou k vidění na mnoha místech. Odkazují zejména na slovenskou lidovou kulturu – není divu, když jeho otec patřil k zakladatelům Matice slovenské.

V roce 1899 si otevřel svou vlastní projekční kancelář a to kupodivu v Brně. V tomto období stvořil několik významných projektů. Jeden z nich si však vybaví snad každý.

Jurkovičovy Luhačovice

Dostal totiž zakázku na mnoho projektů v lázních Luhačovice. Domy, které zde vznikly, lze zařadit mezi jedny z nejkrásnějších v rámci evropské lidové secese. Jednou z prvních (a dodnes stojících staveb) byl Jurkovičův dům. Jde vlastně o přestavbu dvou starých domů a ve své době opravdu hýřil barvami.

Luhačovice2

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Nádherná je i Chaloupka, vzniklá rekonstrukcí původně Kuchyňského domu. Najdete ji v lese na svahu, přímo nad Janovým domem. A nesmíme zapomenout ani na Vodoléčebný ústav nebo Sluneční lázně, které však již dnes svému účelu neslouží. V letních měsících však můžete absolvovat prohlídku, která vás seznámí se všemi jejich zajímavostmi.

Kam se ještě vydat za Jurkovičem

I když se po vzniku první Československé republiky přestěhoval zpět do své domoviny, na našem území zanechal ještě celou řadu dalších odkazů. Jde například o rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm nebo Jurkovičovu vilu v Brně (jeho rodinné sídlo). Jeho osobitý styl poznáte na první pohled – barva dřeva i jeho zdobení, často vyvedené v bílé nebo dalších světlých barvách, upomíná na známou perníkovou chaloupku a není divu, že se jeho stavbám tak často přezdívá.

Náš tip: V jeho brněnské vile v současnosti najdete i expozici, která vás se životem tohoto jedinečného architekta seznámí blíže.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *