Devět z deseti Čechů má naplánovaný výlet či dovolenou v tuzemsku

Krkonoše

Letošní dovolená bude v mnohých ohledech specifická. Samozřejmě kvůli koronavirové infekci, která stále ještě putuje mezi lidmi nejen v České republice. Spousta z nás se rozhodla, že zůstane v létě doma. Mnozí ale uvažují o výletech nebo kratších či delších dovolených v tuzemsku. Přemýšlí takto 9 z 10 Čechů. Jen pro zajímavost, dovolenou letos v tuzemsku plánuje 79 % lidí u nás, krátký výlet 89 % Čechů. Tyto závěry vyplývají z výzkumu MindBridge a Economic Impact, který tyto společnosti dělaly pro agenturu CzechTourism.

Jaká bude průměrná útrata a charakter ubytování?

I tady jsou k dispozici pozoruhodná data. Za dovolenou by podle všeho měli Češi utratit částku pohybující se kolem 6150 korun. Co se týká délky pobyty, ta by měla být 9 dní. Nejčastěji se ubytují v některém z pensionů. U výletu bude částka samozřejmě nižší, a to 2380 korun.

Podnikatelé v cestovním ruchu potřebují zisky

Jednoznačně! Vždyť průměrná útrata hostů za den se pohybuje kolem 700 korun. Největší porci peněz logicky utratí za ubytování a stravu v restauracích. Podnikatelé v cestovním ruchu očekávají zisky. Potřebují se pochopitelně zahojit po době, kdy byli lidé zavření v rámci nouzového stavu. Potenciálně pro ně jejich útrata představuje 76 miliard korun, včetně útrat výletníků se bude jednat o 92 miliard korun.Lysá hora

Lysá hora: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Lidé se až tak nebojí

Tedy v případě dovolených v tuzemsku. Ještě v dubnu tomu tak nebylo. Nyní ani dopad na finanční situaci neberou až tak vážně. Přibližně dvě třetiny obyvatel naší země si ještě dovolenou v tuzemsku aktuálně plánují. Města se samozřejmě snaží co největší porci turistů nalákat. Lidé chtějí nejčastěji vyrazit do přírody. Prohlédnout si chtějí hrady, památníky a jiná pozoruhodná místa. A nejoblíbenější regiony? Jihočeský, jihomoravský a liberecký.

Zdroj dat: CzechTourism.cz

Krkonoše: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.