csp-salt-storage-road_robert-dietrich

Nejvyšší sluneční věž světa byla dokončena v rekordním čase

Opět máme na světě jedno nej. Společnost Shanghai Electric Dubai MSR stihla dokončit nejvyšší sluneční věž světa v rekordní době. Právě dnes byla dokončena stavba Molten Salt Receiver. Stalo se tak v rámci čtvrté fáze dubajského projektu DEWA. Celkový výkon nové věže je stanoven na 700 MW pro vyrábění solární energie a 250 MW pro vznik elektřiny díky hybridní fotovoltaické technologii. Postavena byla tato věž za pouhých 240 dní. Stalo se tak i přes fakt, že vše mohla zbrzdit pandemie koronaviru.

Největší světový projekt svého druhu

Aktuálně se v případě této sluneční věže jedná o největší světový projekt, který v sobě pojímá fotovoltaické a fototermální elektrárny. Budova byla postavena na ploše 44 kilometrů čtverečních. Na projektu pracovalo více než 4000 stavebních dělníků z mnoha zemí prakticky celého světa. Výkonný ředitel Abdulhameed Al Muhaidib hovořil také o tom, že byla dodržena veškerá pravidla týkajících se ochrany lidí a jejich bezpečnosti.

Zdroj obrázku: helioscsp.com

Sluneční věž v datech

Výška sluneční věže MSR činí 40 metrů a nachází se v horním segmentu tělesa chladicí věže. Ta má výšku 222 metrů. Celkově tedy sluneční věž měří neuvěřitelných 262 metrů. Dnes se tedy jedná o nejvyšší solární elektrárnu na celém světě. Složena je ze třech částí parabolických zrcadel a jedné části rovinných. Fotovoltaické panely nabízí výkon 950 MW. Projekt by měl zásobovat zelenou elektřinou celkem 320 000 domácností. Emise uhlíku se díky tomu za rok sníží o 1,6 milionu tun. Projekt je nedílnou součástí dubajské energetické strategie stanovené do roku 2050. Do roku 2020 má být celkem 7 % energie z obnovitelných zdrojů.

Proces přeměny energií

Princip vyrábění elektrické energie je založen na její přeměně v procesu světlo-teplo a elektřina. K výrobě se využívá roztavená sůl schopná absorbovat do sebe solární energii. Pro výrobu energie jsou používány špičkové mechanismy a technologie. Bezpečnost práce je zajištěna monitorovacími, protikolizními zařízeními a hladinoměry.

Zajímavé video o stavbě najdete zde.

Zdroj náhledového obrázku: helioscsp.com

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *