srsen

Sršní hnízdo na rozhledně není problém, vosy bývají horší

Pracně jste zdolali svůj oblíbený kopec, ale v absolvování posledních desítek metrů schodiště, vedoucího až na ochoz rozhledny, vám brání hnízdo nepříjemného bodavého hmyzu? Poradíme, kdy si výstup přece jenom vychutnat, a kdy se naopak cesty vzhůru pro jistotu vzdát.

Když se v okolí rozhledny rojí sršně

I když to tak nevypadá, patří sršeň obecná (Vespa velutina) k našim nejmírumilovnějším druhům bodavého hmyzu. Bývá spíše zvědavá než agresivní a to i v případě, že se k jejímu hnízdu přiblížíte do vzdálenosti půl metru.

Teprve poté se může rozhodnout vás zastrašit. Pokud se tedy sršní hnízdo vynoří nečekaně za nějakým záhybem schodiště, nepanikařte. Jeho směrem pokud možno nedýchejte a rozhodně se nesnažte ničím zakrýt výletový otvor. Pokud tato dvě pravidla dodržíte, můžete klidně pokračovat v cestě.

srsen

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Může se stát, že na vás sršeň dokonce usedne. Ani tehdy není důvod k panice. Jen zkouší, zda náhodou nejste k jídlu. Ale nebojte se, nepoužije kusadla a když zjistí, že z vás nic dobrého nebude, po pár vteřinách zase odletí. Zachováte-li klid a nebudete ji plašit, nic vám nehrozí.

Vosy i včely jsou agresivnější i nebezpečnější

Možná to nevíte, ale zatímco při bodnutí sršně vám do organismu pronikne asi 0,5 mg jedu, u včely to může být až 1,7 mg. A to, že sršní bodnutí více bolí, má důvod ve velikosti žihadla i obsaženém acetylcholinu.

Více lidí v Evropě zemře na alergickou reakci po bodnutí vosou či včelou a nikoli na pigáro od sršně. A i tak jde spíše o výjimky. Ani vosy a včely vám však nemusí výstup na rozhlednu znemožnit. Podmínkou je, že na sobě nemáte žádný výrazný parfém apod., na který by mohly agresivně zareagovat. A tento „adrenalinový“ zážitek nedoporučujeme ani menším dětem, které se okolo sebe často a rády ohánějí rukama. To by totiž mohl hmyz vyhodnotit jako pokus o útok – a jeho následky si určitě dokážete domyslet sami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

1 komentář

  1. jirka Odpovědět

    Tak to muže napsat jen ten koho sršen i vosa bodla a u sršně následek téměř fatální.Holt někdo o něčem čte a potom rozdává moudra a někdo to prožije a o tom druhém nemuže mít dobré mínění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *