Vinné sklepy Plže

Pěšky po Hodonínsku za vínem i lidovým folklórem

Pokud si chcete dát opravdu do těla, máme pro vás tip na pořádnou pěší kůru. Ale nebojte se, rozdělit si ji můžete klidně i na menší úseky. Hodonínsko tomu koneckonců přímo svádí.

Stačí, pokud budete v tom čase pobývat na Strážnicku. Pak vás navedeme na výlet, který povede právě odtud přes slovenskou Skalicu  a skončí v Hodoníně. A čekat na vás bude i jedna velmi příjemná zastávka, to jsou vyhlášené  vinné sklípky Plže u obce Petrov.

Zvolit si můžete hned ze dvou možností

Vcelku nezáleží na tom, zda dáte přednost následování modré turistické značky, vedoucí podél Baťova kanálu nebo se vydáte  po málo frekventované silnici až ke Skalické bráně. První cesta je kratší, krásnější, ale o něco náročnější. Našlapete čtyři a půl kilometru, v druhém případě to bude o půl kilometru více.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Zastavte se však v Plžích. Čekají tu na vás unikátní rustikální vinné sklípky zakryté  zemí. Je to vlastně Památková rezervace lidové architektury s více než 580 sklepy, původem z 15. století. Budovali je mimochodem sami vinaři. Tyto „plže“ však vždy nesloužily jen ke konzumaci vína, úkryt svým majitelům poskytly třeba i za války.

Uvitá vás i Skalica

Abyste však mohli absolvovat celý okruh, musíte se vydat i za hranice, resp. do cca dva kilometry vzdálené slovenské obce Skalica. Jde o srdce oblasti Záhoří (Záhorie) a rozhodně má co nabídnout. Čekat tu na vás bude třeba Rotunda sv. Jiří, Františkánský kostel Panny Marie Sedmibolestné, Paulínský kostel a klášter nebo třeba krásně zachovalé městské hradby.

S eury si starost nedělejte, bankomat tu je. Odtud pak zbývá zamířit po žluté až do Hodonína. I v tomhle městě na vás čeká spousta zajímavostí a třeba i pohodlné ubytování, když by bylo třeba.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *