vesnice1

Plovoucí vesnice v Kambodži jako past na turisty

Jejich návštěva je pro všechny turisty, mířící do Kambodže, takřka povinností. Bezpochyby jde o velmi zajímavý zážitek. Pokud si však nedáte pozor, zbude vám po něm na konci jen nepříjemná pachuť.

Najdete je na jezeře Tonlesap a jsou jednou z posledních vzpomínek na kdysi slavnou khmérskou minulost. Plovoucí rybářské vesnice jsou odpovědí na místní extrémní záplavy, způsobované rozvodněným tokem řeky Mekong. Můžete je navštívit i vy, stačí si domluvit některého z místních průvodců.

Plovoucí vesnice v Kambodži jako scam na turisty

Lodičku hravě uřídí i drobnější žena. Proveze vás nejenom okolo domků, postavených na kůlech, ale i skrze mangrovy nebo okolo zemědělských políček s pobíhající drůbeží. Zážitek je to vskutku různorodý a malebný. To pravé „překvapení“ však přijde až na jeho konci.

vesnice2

Váš průvodce nebo průvodkyně vás samozřejmě čistě náhodou doveze i k těm nejvyhlášenějším obchodnicím na tržišti. Což o to, jídlo tu mají dobré a nějaký ten suvenýr se taky hodí. Opravdová past však brnká na váš lidský soucit. Čistě náhodou mají totiž právě v téhle plovoucí vesničce školu, která zrovna potřebuje zařídit. Můžete koupit dětem sešity nebo propisky – co vám to udělá? Ovšem pozor, rozhodně nejde o symbolický příspěvek. Ty věci skutečně dostanete a jak budete proplouvat vesnicí, budou se k vám z chatrčí sbíhat děti, kterým zaručeně nic neudělá větší radost, než nové vybavení do školy.

Že pomáháte? Ale kdeže…

Fotografie z toho budou parádní, ale jinak jde o zážitek čistě vyumělkovaný. Stačí si jen spočítat, kolik lodiček s turisty tu denně projede. Už po jednom dni by každé dítě mělo tolik sešitů, že by mu to hravě vystačilo na celou školní docházku. A co se s nimi děje? Inu, obchodníci je večer zase vyberou, znovu zabalí a ráno opět prodají důvěřivým turistům. A to určitě není to, co byste ze svých peněz chtěli podporovat.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

  1. Vladislav Páleník Odpovědět

    Proč tu tedy nejsou i nějaké ty fotografiee, které by podložili takové tvrzení? Třeba jak turisti dávají sešity dětem, když se u toho tak pilně fotí?

  2. Ondrej Odpovědět

    Článek budí dojem ze takto to probíhá ve všech plovoucich vesnicích, ale tak to není. Vesnici je vícero a pokud zapatrate a nepojede na ty turisticky nejdostupnejsi, tak uvidíte jejich život v reálu a bez těchto praktik.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *