Petrodvorec překvapí množstvím fontán

V paláci ruské carské rodiny u Sankt Petěrburgu lákají turisty k návštěvě především nádherné zahrady, a pak i památky a předměty, související s carem Petrem Velikým. U nás nejde o příliš známou památku,a to je rozhodně škoda.

Sankt Petěrburg založil v roce 1703 car Petr Veliký, znát ho můžete také pod jmény Petrograd nebo Leningrad. V jeho centru chtěl postavit palác, který by mohl konkurovat francouzskému Versailles. Jeho plány navrhoval sám…

petrodvorec 1

Vítězství Ruska nad švédskými“lvy“

Ano, to je ústřední motiv palácového parku, rozkládajícího se na více než 21 hektarech. Odráží se v souboru kaskád a vodotrysků, konstruovaných tak, aby návštěvníci jejich osvěžující náruči nemohli uniknout. Kdo projde parkem suchý, nejspíš v něm nikdy ani nebyl. Inspirací pro výzdobu byla slavná bitva u Poltavy (1709).

 

Velký palác nabízí nádherný výhled na moře

I když byl celý komplex Petrodvorce za druhé světové války silně poničen, dnes jsou již škody napraveny. Hlavním lákadlem je dubový kabinet – pracovna cara Petra. Hedvábné tapety, dekorace ze zlata, křišťálu a bronzu… To vše dává možnost nahlédnout do dávné slávy carského Ruska. A najdete tu i soubor 368 prací malíře Petra Rotariho, převážně portrétů.

petrodvorec 2

Na procházce parkem

Množství dalších skvostů naleznete v budovách, rozesetých na ploše parku. Například Monplaisir ukrývá nádherný Lakovaný kabinet s čínskými tabulovými obrazy a lakovanými plastickými tapetami. Zaujme i poschoďový pavilon s jídelnou, umístěnou v patře. Část stolu bylo však možné v případě potřeby spustit i do přízemí. Cara tak nevyrušovaly neustálé návštěvy služebnictva.

Ale okolí Sankt Petěrburgu ukrývá i další nádherné paláce. Jeden najdete v Puškinu, druhý v Pavlovsku. Jekatěrinský palác v Puškinu proslavila zejména legendární Jantarová komnata (o jejímž osudu se dodnes spekuluje), palác v Pavlovsku zase obrovský park, rozkládající se na ploše 600 hektarů.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *