sm1

Süleymaniye – dominanta Istanbulu

Podíváte-li se na libovolnou pohlednici, zachycující velkolepé panorama tureckého města Istanbul, nejspíš nezapochybujete o tom, že ta nádherná mešita, na kterou se díváte, je Hagia Sofia. Ale ne, není tomu tak. Zatímco „Chrám boží moudrosti“ dominuje zátoce Zlatého rohu, nad samotným Istanbulem rozpíná svůj stín Süleymaniye.

Sulejmanova mešita – tak bychom její název do češtiny přeložili. Ano, jejím majitelem není nikdo jiný než Sulejman I. Nádherný, pro nás Evropany známý především jako strůjce bitvy u Moháče. Ano – té, při které zahynul český a uherský král Ludvík Jagellonský. Pro osmanskou říši však znamenala jeho vláda tzv. Zlatý věk se vzkvétající kulturou a spravedlivou vládou.

Věděli jste, že: Sulejman je vlastně osmanská verze jména Šalamoun?

Sulejmanova mešita v Istanbulu vyrostla za pouhých 7 let

Patří mezi největší náboženské stavby v Istanbulu, přesto na její dokončení potřeboval architekt Mimar Sinan jenom sedm let. A přitom nenechal nic náhodě. Tento „kníže islámské architektury“ například umístil do hlavního sálu kameninové nádoby, díky nimž se zvuk šířil po celém prostoru s do té doby nevídanou silou. Inspiroval se tzv. římskou technikou. Bohužel při jedné z pozdějších rekonstrukcí byly tyto otvory omylem zazděny, a dnes jsou znovu po částech obnovovány.sm2

Víc než jen mešita

Ale považovat Süleymaniy jen za jakýsi „kostel“ by byla hrubá chyba. Veřejná jídelna, karavasenraj, lázně, škola – to všechno do celého komplexu neodmyslitelně patřilo. Nešlo tedy o pouhou přehlídku bohatství a stavitelského umění, byť na svou dobu opravdu úctyhodnou.

Tam, kde je pohřbena láska

Ale jakkoli je Süleymaniye po stavitelské stránce úchvatná, nejvíce lidí sem míří kvůli dvěma mauzoleím, které ukrývá ve svém nitru. V jednom z nich je pohřben samotný Sulejman, v tom druhém jeho milovaná manželka Hürrem. Ani na okamžik tak od sebe nejsou odloučeni.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *