Po Holovousově naučné stezce až na zámek Holovousy. Na druhý adventní víkend je zde připravena zámecká slavnost

V Královéhradeckém kraji se v okrese Jičín nachází obec s poetickým názvem Holovousy. Leží na jižním svahu kopce zvaného Chlum. Obecním znakem je žluté jablko v zeleném poli, a to díky odrůdě jablek holouvouský malináč, která se zde v ovocných sadech pěstuje už od konce 18. století. Dominantou obce je stejnojmenný zámek a přilehlý zámecký park. Na druhý adventní víkend je zde připravena zajímavá akce. Na co se můžete těšit?

Holovousova naučná stezka

Obcí Holovousy prochází Holovousova naučná stezka, která je celoročně přístupná a pro svou nenáročnost vhodná i pro rodiny s dětmi (ale bez kočárku). Její délka je 3,8 km a na 11 informačních panelech se návštěvníci mohou seznámit s historickými zajímavostmi obcí Holovousy, Chodovice a jejich okolí. Po stezce vás provede pán z Holovous, jenž se podle legendy zasloužil o vznik obce. U vodní nádrže se podíváte na sochu vodníka, u Čertovy lávky na čerta a u pramene živé vody na studánkovou vílu.

Naučná stezka začíná v obci Ostroměř, v její části zvané Hlásek. Za zmínku stojí dva významní zdejší rodáci – spisovatel Eduard Štorch a filmový režisér Karel Zeman. Po dvou a půl kilometrech se dostanete do obce Holovousy, kde se můžete podívat na původně barokní zámek. Naučná stezka končí v obci Chodovice, která je od zámku vzdálena asi jeden a půl kilometru.

Zámek Holovousy. Foto: Petr1888; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Holovousy_z%C3%A1mek.JPG

Zámek Holovousy

Panským sídlem v Holovousech bývala tvrz, zmiňovaná už v roce 1433. Později byla přestavěna na barokní zámek. Majitelem Hořic a přilehlých Holovous se stal mimo jiné i Albrecht z Valdštejna. Na počátku 20. století byl zámek nevýraznou a poměrně zchátralou stavbou, která se ale dočkala pseudogotické a secesní rekonstrukce pod taktovkou českého architekta Jana Vejrycha. Opravou prošel i zámecký park, z něhož se stala zahrada podle francouzského způsobu s balustrádami a terasovými zdmi.

Advent u Smiřických ze Smiřic na zámku Holovousy

Na sobotu 9. prosince 2023 je na zámku Holovousy pro veřejnost připravena akce Zámecká slavnost aneb advent u Smiřických ze Smiřic. Během ní bude možné se v rámci prohlídek podívat do zámeckých interiérů. Prohlídky začínají v 10:00 hodin a končí v 15:00 hodin. Nebude chybět občerstvení a tržiště, a to na zámeckém nádvoří. Za vstupné na akci zaplatíte 120 korun za dospělého a 80 korun za děti do 15 let.

Zdroj: https://www.naucne-stezky.cz/holovousova-naucna-stezka/; https://www.zameckyarealholovousy.cz/

Brána zámku Holovousy. Náhledové foto: Petr1888; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Holovousy_z%C3%A1meck%C3%A1_br%C3%A1na.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.