boleslav

Po stopách Ludmily a sv. Václava

Kdo by tyhle postavy, dominující českým pověstem, neznal. Ale víte, kde můžete navštívit místo nejslavnější české bratrovraždy nebo proč Drahomíra postavila na památku sv. Ludmily v Tetíně kostel?

Můžeme polemizovat o tom, nakolik si Boleslav I. zasloužil ono přízvisko Ukrutný. Ke cti mu však připišme, že svého bratra následně nechal se všemi poctami pohřbít a nijak nebránil jeho uctívání. A kde že tohle všechno začalo?

Na skok do Staré Boleslavi

Asi nepřekvapí, že nejdříve zavítáme právě sem. Hradiště, později město Boleslav, je naším nejstarším poutním místem. Právě tady se psaly dějiny, když v roce 935 (podle některých pramenů 929) nechal Boleslav před dveřmi kostela zavraždit svého bratra Václava.

Tehdy tu stál (zřejmě) jediný kostel – ten, zasvěcený patronům sv. Kosmovi a Damiánovi. Jeho zbytky tu najdete dodnes. Jde o kryptu sv. Kosmy a Damiána, vybudovanou v místech, kde stál původní kostel. Dnes je toto místo součástí románské baziliky sv. Václava, založené knížetem Břetislavem I. Právě v kryptě se můžete dostat nejblíže k místu, kde byl podle legendy zavražděn svatý Václav.

Sv. Ludmila a její závoj…

Druhou svatováclavskou zastávku jsme naplánovali v Tetíně. Podle legendy bylo toto město založeno Krokovou dcerou Tetou, archeologické vykopávky však posunuly jeho vznik někde na začátek 10. století.

Právě v Tetíně skonala babička sv. Václava – svatá Ludmila – rukama katů, vyslaných Drahomírou. A proto se po její smrti začaly údajně dít ve městě četné zázraky, nechala zprostředkovatelka její vraždy postavit ve městě kostel sv. Michala.

A právě k němu se váže jedna zajímavá legenda z doby, kdy ještě Ludmila nebyla svatořečenou (to se stalo v roce 1144). Půl století předtím chtěla abatyše kláštera vložit mezi relikvie na oltáři i závoj, jež dříve Ludmile patřil. Biskup měl však o nekanonizované světici pochybnosti a provedl zkoušku ohněm, kterou závoj prý bez problémů přestál. Dnes můžete na místě bývalého hradu Tetína navštívit kostel sv. Jana Nepomuckého.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

2 komentáře

  1. Milan Tomsa Odpovědět

    Když píšete o Staré Boleslavi, proč k tomu dáváte fotku Boleslavi Mladé ?? To je pohled směrem ze staré radnice na Staroměstské náměstí a v pozadí mladoboleslavský hrad.

  2. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

    Omlouvám se, ale free fotobanky jsou někdy dost zrádné. Jestli máte nějaký tip nebo vlastní foto, určitě by to bylo fajn. Původně jsem myslela, že budu mít svoje, ale na všech jsou i moje děti, což používat nechci…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *