Gastronomické slavnosti Litomyšl: Po stopách M. D. Rettigové

Litomyšl

Tato skvělá žena byla nejen významnou kuchařkou a cukrářkou, ale začínala jako spisovatelka. Vedla dokonce i svůj společenský salón, který byl velmi oblíbený. Předčítala ženám z českých knih, pořádala literární besedy a dopisovala do časopisu Květy. Nicméně, její doménou se stala kuchyně, kde vymýšlela nové a nové recepty, až v roce 1826 vydala svou první Domácí kuchařku. Svého štěstí došla v Litomyšli a místní na ni nezapomínají ani nyní.

Vraž do toho dvanáct žloutků!

Její svérázné recepty plné pochoutek jsou jedinečnou sbírkou receptů, avšak zároveň nám dávají nahlédnout do tehdejší doby, jak se stravovala šlechta i chudý lid. Perfektně ovládala různé technologické postupy, a dokonce vyráběla i zmrzlinu v ledových kádích.

Dle Rettigové domácí štěstí začíná a končí u plotny

Známe podobné rčení, a to, že láska prochází žaludkem… Muži ji milovali, protože jejím krédem, které vštěpovala mladým hospodyňkám, bylo dobře nakrmit svého muže i rodinu. Nicméně zdůrazňovala, že se ženy kuchařinky musí stále přiučovat novým zkušenostem v oblasti vaření a pečení.

kuchyně
Foto: Pixabay

Za Magdalenou do východočeské Litomyšle!

Magdalena Dobromila Rettigová strávila posledních jedenáct let svého života právě v Litomyšli. Načež město Litomyšl pořádá pravidelné Gastronomické slavnosti věnované této slavné ženě. Letos se budou konat od 21. do 22. května 2022. V městských restauracích ochutnáte dobroty ze speciálního menu podle Rettigové. Přijďte ochutnat i nezvyklé lahůdky, o kterých jste možná ani neměli tušení, že pocházejí z kuchyně Magdaleny Dobromily. Ale to není vše!

Zapojte se do kulinářských soutěží

Jste soutěživého ducha a vaše okolí i rodina si pochvalují vaše kuchařské umění? Pak neváhejte a přihlaste se do soutěže O kotlík starosty Litomyšle a připravte nevšední kotlíkový guláš.

bábovka
Foto: Pixabay

Soutěž O nejhezčí, nejchutnější a celkově nejlepší bábovku

Možná máte rodinný recept na bábovku, který se přenáší z generace na generaci a nedáte na tu svou dopustit? Můžete zkusit štěstí a přinést rodinnou  sladkost spolu s receptem přímo na Smetanovo náměstí. A úspěch se třeba dostaví…

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: gastroslavnosti.cz, magdalenadobromila.cz

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?