Karavaning je hit! Jaké vybavení na karavan potřebujete?

Karavan

Hitem letošní dovolené je karavaning! Češi mu doslova propadli. Naprostá svoboda, dobrodružství, pobyt na čerstvém vzduchu. Základní vybavení jako lékárnička, hasící přístroj či vařit jsou nezbytné, ovšem jaké další vybavení na karavan potřebujete, abyste si výlet užili na maximum?

Češi jsou králové grilů, rozpalte to i na cestách

Bojíte se, že se budete muset na výletě uskrovnit? Že zůstanete odkázaní na nevalné hotovky z restaurací nebo na rychlovky z konzervy? Být při vaření zavřený v karavanu není žádná výhra. Plnohodnotná venkovní kuchyň se zase pěkně prodraží. Na plynový grilplynový gril nedá dopustit většina výletníků! V kombinaci s plynovým vařičem budete hodovat jako na zámku.

Ovesnou kaši si na něm sice neuděláte, ale při kempování s karavanem není nad kus opečené dobroty k obědu i k večeři. Klidně i s přílohou. Na grilu zvládnete oboje. S minimem nepořádku a téměř bez práce.

Jak dál vybavit kuchyň? Nemá cenu s sebou vozit kvanta hrnců a nádobí. Vezměte jen to nejnutnější. Nádobí doporučujeme z tvrzeného melaninu, skleničky berte raději jen plastové. A samozřejmě nějaké zavírací dózičky a mísy, opět z plastu.

Rohožky a koberečky do karavanu

Mezi další nezbytné vybavení pro karavan patří rohožky a koberečky. Po dobu dovolené s karavanem se tento přístřešek stane vaším domem na kolečkách. Tak proč si pobyt nezpříjemnit na maximum? RohožkyRohožky a pohodlné koberce zajistí, že se budete cítit jako doma.

Rohož minimalizuje nepořádek, který se zvenku přinese dovnitř. Koberce zase využijete pro pohodlí při stolování venku. Vybírejte takový, který se dá snadno očistit košťátkem. Na večer ho oklepete a zase ho můžete dát dovnitř.

KaravanFoto: Pixabay

Spolehlivá autobaterie, na té to všechno stojí

Jízda s karavanem se neobejde bez automobilu, který šlape jako hodinky. Navíc, když obytný karavan vypřáhnete, můžete se vydat nezávisle poznávat okolí a váš „domov“ na vás počká v kempu.

Před jízdou po Čechách ale i do zahraničí si dvakrát ověřte, že máte autobateriiautobaterii v top stavu a že je patřičně nabitá. Při výběru autobaterie si zkontrolujte rozměry, uchycení a umístění kontaktů. Nemá cenu kupovat výrazně vyšší kapacitu, raději se držte toho, co doporučil výrobce.

Kempingový nábytek a předstan

Sice nadstandard, ale my už bez nich nedáme ani ránu. Zajistí vám příjemné posezení s celou partou, ať už zrovna obědváte nebo relaxujete. Předstan přijde vhod nejen během horšího počasí, ale i přes den, když do vás pere sluníčko. Osvědčilo se nám to hlavně v cizině. Ač by to jeden neřekl, i takové norské počasínorské počasí dokáže být v létě nepříjemné a byli jsme rádi, že s sebou předstan máme.

Kempingový nábytek pořídíte v celých výhodných sadách. K dostání jsou i kusové varianty pro děti nebo pohodlná nafukovací křesla. Pro chvíle pohody se vyplatí přikoupit i houpací síť. Předstany ke karavanu už jsou o něco dražší, ale tahle investice se určitě vyplatí. Některé jsou vybavené sítěmi proti hmyzu nebo závěsy do oken. Jestli jste finančně limitovaní, pořiďte si alespoň menší markýzu.

KaravanFoto: Pixabay

Mytí nádobí a doplňování vody

Na mytí nádobí budete potřebovat lavor. Je jedno, jestli kempujete na divoko nebo v kempu. Lavor vždy přijde vhod. Jestli myjete v umývárce, tak do něj nádobí naskládáte a přenesete ho. Pokud kempujete mimo zařízení, nalijete do něj vodu a vše umyjete.

A když už jsme u vody, nezapomeňte si s sebou vzít větší plastovou konev a barely. Z barelů můžete pít, vařit atd. A s pomocí konve doplníte vodu do nádrže, s barelem se to dělá o poznání hůř a hrozí, že byste toho hodně vylili.

Plachta na karavan, nebo přístřešek na karavan?

Výlet skončil a co teď? Krycí plachta ochrání karavan před nepřízní počasí. Vyrábí se z voděodolných materiálů, které zabrání vzniku plísní a dalším neřádům, aby znečistily váš přívěs. Vsaďte raději na prodyšné tkaniny než na obyčejný kus plastu. Na každém dobrém karavaning fóru vám tohle doporučí. Kus igelitu totiž není prodyšný a plísni se pod ním daří jedna radost.

Kvalitní plachta od profesionálního výrobce je dobrou volbou v případě, že si nemůžete pořídit plnohodnotný přístřešek. Nezapomeňte, že i o tuto výbavu na karavan se musíte starat – sušit ji, někde uskladnit. Není to zrovna drobeček.

Přístřešek na karavan je přeci jen jistější ochrana před nepřízní počasí. Když s ním zrovna nebudete sjíždět křížem krážem cizinu nebo Čechy, v přístřešku mu bude dobře. Zhotovují se většinou na míru na objednání, takže pozor na správné rozměry.

Zdroje info: karavan.cz, dnes.cz

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.