Malý svět techniky a interaktivní expozice U6 v Dolních Vítkovicích vám představí třeba i svět Julese Verna

Nejspíš ho budete znát ze stejnojmenného pořadu České televize. Nachází se tu zážitková a dotyková expozice, mapující dobrodružnou epochu vynálezců a nových objevů. Na všechny zvídavé návštěvníky čeká třeba Gagarinova kajuta, ponorka Nautilus apod.

Dolní Vítkovice byly původně těžebným zařízením. Jen pro zajímavost – bylo vypočítáno, že během 162 let nepřetržitého provozu se zde vyrobilo okolo 90 milionů tun surového železa a 42 milionů tun koksu, které spotřebovaly asi 200 milionů tun použitých surovin. Impozantní, že?

Vše pro milovníky známého autora

Koneckonců, celá výstava se dílem Julese Verna více než inspiruje. Narazit tak můžete například na oddělení:

  • Cesta do středu země,
  • Ocelové město,
  • Cesta kolem světa za 80 dní,
  • Robur dobyvatel,
  • Ze země na měsíc,
  • Zmatek nad zmatek
  • a další.

A aby toho nebylo málo, můžete se na konci každého úseku otestovat z nově nabytých znalostí. Exponáty jsou volně přístupné, nepotřebujete doprovod průvodce ani nic podobného. Výstavy a expozice se neustále obměňují a doplňují, takže tady při každé návštěvě najdete něco nového. Mnohdy jsou výstavy inspirovány konkrétními příběhy opravdových lidí, což dodává celému konceptu další vítaný rozměr.

Foto: Pixabay

Co byste ještě měli vědět

Kromě známého dolu Hlubina byl dříve součástí areálu také uhelný důl „Anzelm“ v nedalekých Petřkovicích, nyní známý jako Hornické muzeum Landek Park.

Na návštěvu si vyhraďte nejméně dvě hodiny, ale pozor – vstupenku lze zakoupit nejpozději hodinu před uzavřením expozic, což je v 18:00. U Velkého světa techniky platí totéž. Chodit sem na poslední chvíli se však nevyplácí. Zbytečně by vám unikla spousta zajímavých věcí a obsluha je v tomto ohledu opravdu nekompromisní.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Dolní Vítkovice – světově unikátní areál v srdci Evropy (dolnivitkovice.cz)

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.