Městské slavnosti draka v Trutnově: Druhý víkend v květnu se můžete těšit na dva dny plné zábavy

Symbol draka se nepojí jen s Čínou nebo se svatým Michalem, ale kupodivu i s českým městem Trutnov, které ho má ve svém městském znaku. Každým rokem se zde o víkendu okolo 6. května konají dvoudenní městské slavnosti draka, jež obvykle přilákají velké množství přihlížejících. Letos se tedy od pátku 6. do soboty 7. května lze těšit na spoustu zábavy. Co všechno tu bude k vidění?

Za trutnovským drakem do mytologické historie

Město Trutnov leží v severovýchodních Čechách v Krkonošském podhůří. První zmínka o něm pochází z roku 1260. To se mu ovšem říkalo ještě Úpa, což byla obec založená v místech dnešního Horního Starého Města. Název města pochází z německého označení pro utěšenou nivu – truten ouwe. Ovšem pověst říká, že jméno dostalo po rytíři Trutovi, respektive pánovi Albrechtovi z Trautenbergu, kteří svedli litý boj s drakem, jenž tu sídlil. Toto se mělo odehrát na počátku 11. století.

Městské slavnosti draka

Na paměť této události se v Trutnově každým rokem uskutečňují slavnosti, v jejichž programu nechybějí koncerty, divadelní představení, filmové projekce a ani jarmark s přehlídkou řemesel a tvůrčích dílen pro děti, a to vše ve středověkém hávu. Děti se mohou těšit na houpačky a kolotoče a nejrůznější dobroty, které budou na trhu ke koupi. Pochopitelně pořadatelé myslí i na dospělé, jež nepřijdou zkrátka. Slavnosti symbolicky otevírají letní pouliční veselí. Na znamení toho je vždy na věž Staré radnice pověšen drak, který tu zůstane až do září, do svátku svatého Michala drakobijce.

Krakonošovo náměstí, Trutnov. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Stanislav Dusík / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trutnov,_Krakono%C5%A1ovo_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD.jpg

Pamětihodnosti města Trutnova

Dlužno říct, že historické trutnovské centrum je městkou památkovou rezervací. V Horním Starém Městě stojí renesanční kostel sv. Václava. V původním hradu se nachází Muzeum Podkrkonoší. Zajímavá je Krakonošova kašna z roku 1892 na Krakonošově náměstí se sochou Pána hor. K vidění je ve městě i Dračí ulička, která má úzký vztah k pověsti ze 16. století o drakovi, o kterém jsme se již zmiňovali. Měla by být situována do míst, kde stále údajná sluj ukrutné saně. Najdete tu pomník trutnovské sani z roku 2004.

Zdroj: https://www.ictrutnov.cz/uz-ho-nesou?fbclid=IwAR3QD_UtvJB1le_dpHEP1uh9edJYE6JPjTTwS3TzfIsTmT2zfsBsHnZcRjE

Krakonošovo náměstí v Trutnově. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Palickap / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trutnov,_Krakono%C5%A1ovo_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_ve%C4%8Der.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.