Zajímavosti Drážďan – lákadlo ze štoly i kostel, který zničila druhá světová válka jinak, než si většina lidí myslí

Drážďany patří mezi velmi známá turistická lákadla Německa. Jen málokdo však ví opravdu o všech zajímavostech, které mu toto město může nabídnout. Pojďte se na některé z nich podívat spolu s námi.

Kostel, který zničily i nezničily nepřátelské bomby

Když se řekne Frauenkirche, patrně budete vědět, že jde o symbol Drážďan v podobě evangelicko-luterského kostela. Symbol, který byl během druhé světové války zničen díky bombám a později znovu rekonstruován. Nezničily ho však přímé dopady těchto zbraní, jak si lidé mnohdy myslí. Naopak. Na vině byl použitý materiál, který jednoduše nesnesl žár, který vznikl při požáru města. Není divu, vždyť teploty leckdy přesahovaly i 1 200 °C.

Foto: Pixabay

Galerie, jež bývala zámkem

Dalším známým pojmem, který se k Drážďanům dozajista pojí, je Zwinger. Jde o komplex barokních budov, jenž měl být původně zámeckým nádvořím. Vznikl jednoduše proto, aby měl saský kurfiřt a polský král August II. Silný kde pořádat velkolepé přehlídky. Dnes se v budovách nachází mnoho zajímavých atrakcí – například Matematicko-fyzikální pavilon nebo Městský pavilon se zvonkohrou se zvonky z míšeňského porcelánu.

Socha, jež se musela ukrýt do štoly

Další zajímavou stavbou je nepochybně Augustův most překlenující Labe. Dominuje mu socha jeho stavitele, přezdívaná Zlatý jezdec. Aby však nebylo poškozena nejprve v rámci války a poté snad i kvůli poválečným reparacím, byla od konce největšího světového konfliktu až do roku 1956 ukryta ve štole nacházející se v nedalekém Pillnitz. Teprve poté se mohla vrátit na své místo. A kde Augustův most najdete? Spojuje Staré Město s vnitřním Novým Městem.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://hoska-tour.cz/magazin/drazdany/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.