Pohled z vrcholu Klíč odemyká srdce. Nový Bor, Matragi, IGS

vrchol Klíč-Nový Bor-foto Taťana Veselá

Pokud navštívíte Novoborsko, neměli byste vynechat ani výstup na Klíč,  čtvrtou nejvyšší horu Lužických hor. Cesta k němu vás zavede na turistický most, po kterém bezpečně přejdete frekventovanou silnici a rázem se propadnete do snového světa.

Foto: Taťana Veselá, turistický most ke Klíči

Cestu lemují vzrostlé stromy a keře. Nicméně, pokud jste zrovna zapomněli přibalit pití na cestu, sice žádnou restauraci cestou na Klíč neminete, ale zastavit se můžete u Kamzičí studánky. Je to příjemné místo pro odpočinek a svlažení.

Výstup na Klíč vysoký 760 m. n. m. je zprvu pozvolný, až ke konci cesty začíná strmě stoupat. Avšak trasu zvládají i rodiny s dětmi. Kočárky ovšem musíte  nechat doma. I když je cesta ke konci náročná, dřina se vám určitě vyplatí. Na vrcholku je planina s kameny, kde určitě s radostí spočinete. A když to zrovna nefičí a je pěkné počasí, nabídnou se vám fantastické výhledy do okolní krajiny.

K moři, byť kamennému, na Novoborsko!

Tato dominanta Lužických hor vám dá spatřit Krkonoše, České Švýcarsko, Krušné hory, Jizerské hory, ba i památnou horu Říp. Cestou na Klíč si udělejte menší odbočku a prohlédněte si na jihozápadním úbočí  až šedesát metrů vysokou a místy převislou skalní stěnu se suťovým polem. Místní ho přezdívají kamenné moře.

kamenné moře-foto-Taťana Veselá
Foto: Taťana Veselá, kamenné moře

Sklárny Crystalex s mnoholetou tradicí

Největším výrobcem kvalitních skleněných produktů je novoborská sklárna Crystalex.  Majitelé sklárny vám dají nakouknout do tajemství výroby skla, a to při konání akce Den otevřených dveří IGS (International Glass Symposium), kam se sjíždějí světoznámí výtvarníci z Japonska, USA, Finska, Argentiny a další. V tu dobu se otevírají brány i ostatních sklářských dílen, kam vozí zájemce předem zajištěné IGS autobusy.

Tato skleněná cesta má několik zastávek. A zájem je vskutku obrovský! Kde se vám může nabídnout pohled na horkou lávu skla? Anebo na vlastní oči sledovat Blanku Matragi při výrobě skleněných šatů! Její návrh, unikátní skleněné šaty, vznikl za pomoci  sklářů z AJETO Group a KOLEKTIV.

Pokud chcete zažít sklářskou šou se špičkovými řemeslníky a designéry z celého světa, koná se 1x za 3 roky. Poslední Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru se uskutečnilo vloni, v roce 2021.

Náhledové foto: Taťana Veselá, pohled z Klíče

Zdroj: igsymposium.cz, pamatkylk.cz

 

 

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?