Podívejte se na nádherou přírodu protkanou čistou vodou

Severní Kypr

Severní Kypr je ve srovnání s jižní částí ostrova stále méně častým cílem cestovatelů. To může být způsobeno především jeho menší rozlohou, která je obecně srovnatelná s lokalitou Liberec. Také cestovní ruch se na severu politicky oddělené země vytváří pomaleji. Stejně jako jih se však může pochlubit nejčistší vodou ve Středozemním moři, kvalitními ubytovacími středisky, jedinečnými památkami a nádhernou, na mnoha místech dosud téměř nedotčenou přírodou.

Zamiřte za památkami

Nezabere vám to moc času, poznáte nová místa a zjistíte, jaké nádhery Severní Kypr ukrývá. Určitě byste se měli podívat do Famagusty s různými svatými místy, klášterem svatého Barnabáše a historií jednoho z nejbohatších měst na světě. Ve městě Famagustě stojí křesťanské kláštery a katedrály přeměněné na mešity, jako je mešita Lala Mustafa Paša, která bývala katedrálou svatého Mikuláše.

Součástí Famagusty je i Varosha – častý postapokalyptický areál chráněný časem. V roce 1974, kdy došlo k rozdělení Kypru na řeckou a tureckou část, bylo toto město ovládnuto tureckými ozbrojenými silami a na téměř půl století uzavřeno pro veřejnost. V minulosti zde mimo jiné trávili dovolenou Frank Sinatra, Marilyn Monroe a Elvis Presley. Několik kilometrů od Famagusty se nacházejí pozůstatky antického města Salamis.

Severní Kypr 2
Foto: Pixabay
  •       Hlavní město Níkose
  •       Letovisko Kyrenia
  •       Restaurace
  •       Tradiční manufaktury
  •       Zřícenina hradu sv. Hilariona

Zlatá pláž, pobřeží, hotely a cyklostezky

Dalším překrásným místem je Kyrenia – 23 km severně od hlavního města. Zde se nachází většina ubytovacích zařízení na Severním Kypru. Zdejší pobřeží je tvořeno jemným pískem a v sezóně se jím opravdu nehemží spousta lidí. Kyrenia je obklopena nádherným prostranstvím, vhodným pro horolezectví a cyklistiku. Klidné letovisko Bafra na výběžku Karpas, je považováno za nejkrásnější pobřežní oblast severního Kypru, a to především díky dlouhé pláži s pozvolným vstupem do vody. Hostům nabízí mimo jiné golfové hřiště.

Severní Kypr 3
Foto: Pixabay

Na nejsevernějším výběžku ostrova (poloostrov Karpas) vás přivítá oblíbená Zlatá pláž s kilometry zářivého písku. Podle mnohých je to nejkrásnější pláž na celém Kypru. Jedním z nejkrásnějších pobřeží na severním Kypru je želví pláž Alagadi, kde v letní sezóně můžete vidět želvy, které se zde rodí.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay