Podzemní labyrint pod Špilberkem se zpřístupnil návštěvníkům

Špilberk

Muzeum města Brna si pro své návštěvníky připravilo novou prohlídkovou trasu. Pokud vás zajímá historie a podzemí, bude pro vás naprosto ideální. Řeč je o nové prohlídkové trase na brněnském hradě Špilberk. Ta rozšíří možnost prohlídky brněnského podzemí. Návštěvníci si prohlídkový okruh mohou projít od začátku října letošního roku. Rozhodně vyrazte na výlet, protože zážitek to bude jedinečný.

Jihozápadní bastion bude součástí nového okruhu

Během prohlídky navštívíte takzvaný jihozápadní bastion. Jedná se o výběžek hradeb, který může z venkovního pohledu působit obyčejně, ale uvnitř ukrývá skutečné zajímavosti a bohatou historii. Bastion je unikátní, o tom není pochyb. Byl také postaven a zprovozněn velmi rychle. Jeho výstavba trvala pouhé dva roky. Měl zajistit nedobytnost pro celé město. Využit byl během švédského obléhání, které bylo roku 1645. V průběhu historie byl jihovýchodní bastion prakticky zlikvidován. Konkrétně v roce 1805 byl odstřelen na pokyn císaře Napoleona.

Nová prohlídková trasa ukáže další část historie Brna

V posledních letech byl bastion opětovně vytvořen, čímž vznikla i nová prohlídková trasa pro návštěvníky. Přitom ještě před několika lety zde byly pouze haldy suti. Nový jihozápadní bastion je vystaven v místech půdorysu toho původního. Během prohlídky návštěvníci uvidí i dochované fragmenty z původní stavby. Prohlídka probíhá v podzemí, kdy sestoupíte několik metrů dolů. Během ní si vyslechnete poutavý výklad o celé historii bastionu.

HradbyFoto: Pixabay

Termíny prohlídek a nákup vstupenek

Prohlídkový okruh je pro všechny návštěvníky přístupný v pravidelných intervalech během běžné otevírací doby hradu. Vstupenky lze zakoupit přímo na místě nebo on-line. Prohlídka bastionu trvá zhruba 30 minut. Vzhledem k průchodu podzemím není prohlídka vhodná pro klaustrofobii a osoby s pohybovým omezením. Pokud vás prohlídka zaujme, rozhodně doporučuji také návštěvu dalších částí brněnského podzemí.

 

Zdroj info: https://www.spilberk.cz/spilberk/pro-navstevniky/prohlidky/spilberk-jihozapadni-bastion/

Zdroj info: https://www.centrumnews.cz/%C5%A1pilberk-m%C3%A1-novou-prohl%C3%ADdkovou-trasu-labyrint-uvnit%C5%99-hradeb-z-dob-%C5%A1v%C3%A9dsk%C3%A9ho-obl%C3%A9h%C3%A1n%C3%AD

 

Náhledové foto: Pixabay

Ráda cestuji a o své zážitky se podělím i s vámi.