Podzimní putování po stopách slavného zbojníka: Zbojnický chodník a Jánošíkove diery

Podzim je poměrně dlouhý a jeho počátek se zpravidla ještě stále nese v duchu solidního počasí. Pokud zrovna nemáte v následujících dnech co dělat, vydejte se na Slovensko. Konkrétně do oblasti Terchové, do míst, kde působil slavný zbojník Juraj Jánošík. Vyrazit se můžete jak autem směrem na Žilinu, tak i vlakem a právě ze Žiliny následně autobusem právě do Terchové, která může sloužit jako vynikající výchozí body. My se v následujících řádcích zaměříme na dvě oblasti, které jistě stojí za návštěvu. Jsou jimi Zbojnických chodník a Jánošíkove diery.

Janošíkove diery

Atraktivní chodník, kudy chodili nejen zbojníci

Zbojnický chodník patří mezi vůbec nejoblíbenější a turisticky nejlákavější místa v oblasti Malé Fatry. Pokud se rozhodnete pro absolvování celé trasy, měli byste být vzhledem k celkovému převýšení turisticky zdatní. Výchozím bodem se vám stane rozcestí nazvané Dolina Obšívanka. Dostanete se sem přímo z Terchové, a to po žluté značce. Cesta sem trvá zhruba 30 minut. Jinak lze vyrazit i z oblasti Vyšné Kamence, pak strávíte na cestě cca 25 minut. V minulosti byla Obšívanka uzavřená, nicméně nyní se sem pohodlně mimo termín 1.3 až 15.6.  dostanete. Než se dostanete z výchozího bodu na rozcestí Malé nocľahy, zabere vám to něco přes 80 minut. Cesta bude lemována unikátními skalními útvary, půjdete po žebřících a lávkách. Příroda je tady opravdu kouzelná.

Terchová a okolí

Jánošíkove diery

Jestliže se budete chtít vydat po stopách slavného Jánošíka, rozhodně se vydejte soustavou krásných soutěsek nazvanou Jánošikove diery. Kriváňská Malá Fatra nabízí tuto soustavu soutěsek přímo v přírodní rezervaci Rozsutec. Prakticky ihned po příchodu do této oblasti zjistíte, že je složena ze třech částí. Jsou jimi Nové diery a Horné diery a Dolné diery. Celá lokalita je protkána Dierový potokom, který samotnou oblast tvaroval. Mimo různé žebříky a lávky se setkáte také s typickými skalními útvary. Jinak byste měli být docela zdatní turisté, protože některé žebříky dosahují výšky až kolem 15 metrů. Mimo jiné tady najdete pozoruhodné rostliny a živočichy, s nimž se jinde jen tak nesetkáte.

Halušky s bryndzou

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *