Pojďte se podívat na Stolovou horu, kde je i konec světa

Stolová hora

Její přítomnost byla zaznamenána poutníkem Walterem Raleighem v roce 1596, ale dodnes lidstvo fascinuje. Mimořádný britský spisovatel sir A. C. Doyle si stolovou horu vypůjčil pro své dílo Ztracený svět. Tvrdil, že na hoře se dají zahlédnout dávné časy. A pokud se vám zrovna nelíbí celý ten dávnověk, objevíte vlastní originální pohled, skrze který budete toto fascinující dílo přírody vnímat.

Tento ohromný skvost se nachází na území třech států

Stolová hora Roraima se nachází na hranici tří států – Brazílie, Guyany a Venezuely. Rozkládá se na ploše ohromujících 50 km2, což je téměř polovina odhadované rozlohy Liberce. Nad přilehlým územím se zvedá do výšky 400 m, zatímco hladina dosahuje běžné výšky 2 700 m a je nejvyšší horou v pásmu 550 km. Nejvyšší bod stolové hory se nazývá Maverick Rock, který měří 2 810 m a nachází se v jižní části plošiny, v oblasti Venezuely.

Lidé se vždy snažili Stolovou horu zdolávat

Stolová hora je díky své výjimečné povaze a příkrým stěnám obtížně dostupná, přesto podnítila řadu lidí k výstupu na ni. Tato konkrétní hora byla první z druhu tepui, na kterou se vylezlo. Podařilo se to siru Everardu im Thurnovi, který v roce 1884 vylezl na bujnou stráň vyrytou větrem a vodou. Nečekaně se tato cesta zachovala, a tak po ní lidé chodí dodnes…

V roce 1912 byl spisovatel sir A. C. Doyle fascinován informacemi o hoře Roraima a na základě údajů shromážděných německými bratry Schomburgovými, kteří horu zdolali, sepsal knihu Ztracený svět. Tento zážitkový příběh se později stal námětem filmu Jurský park, což je opravdu zajímavé.

Může být něco lepšího, než krásná příroda kolem vás?

Hnusí se vám přeplněné ulice a veřejná doprava? Pak to tady budete zbožňovat. Pěšky dojdete na horu v dálce, užijete si fascinující výhled a neuvidíte živou duši. Už jenom projížďka po prázdných místech krajiny vás jistě dobře naladí, a skvěle si odpočinete od každodenního shonu, a to i v případě, že zaparkujete a budete pokračovat po svých.

Roraima
Foto: Pixabay

Jakmile dorazíte na úpatí Roraimy, budete muset absolvovat náročný výstup do promáčeného svahu. Ale o chvíli později budete stát na vrcholu hory a budete naprosto uchváceni pohledem na svět, a budete vědět, že to stálo za to. Prehistorickou scenérii tu uvidí každý… A ten klid! Stolové hory jsou rozesety po celém světě, ale říká se, že nikde nejsou tak velké a ohromující jako v tomto případě!

Zdroje info: kudyznudy.cz, kapske-město.cz

Náhledové foto: Pixabay