Popraskané paty a jak na ně, abyste se nemuseli v létě stydět v sandálech

Popraskané paty a jak na ně: Je krásný letní den a vy si chcete nazout sandálky a dát si příjemnou procházku po městě. Jenomže ejhle, máte rozpraskané paty. Tento neestetický a zdraví ovlivňující stav musíte změnit.

Nejenže popraskané a ztvrdlé paty nevypadají esteticky, jsou také zdravotním rizikem, neboť přes prasklinu se může pata infikovat. I pouhá zhrublá kůže vypadá v otevřených letních botách nehezky.

Proč se to děje?

Vzhledem k tomu, že se stále jedná o kůži, zatvrdlé paty a praskliny, mají vcelku logickou příčinu, jako například:

  1. Špatná volba obuvi
  2. Nedostatečný pitný režim
  3. Nevhodná kosmetika
  4. Nezdravý životní styl
  5. Psychosomatický problém

Toto jsou nejčastější důvody, proč máte ztvrdlou či popraskanou kůži na patách.

Odborné ošetření u pedikérky

Vyškolená pedikérka vám profesionálně odstraní ztvrdlou kůži na patách pomocí skalpelu. Poradí si i s prasklinami. Jsou-li infikované a tedy zanícené, navštivte nejprve kožního lékaře, který vám doporučí vhodné léky na zánět.

Skalpel ponechte v rukou profesionální pedikérky. Bez odborného zaučení riskujete nepříjemnosti.

Popraskané paty a jak na ně, abyste se nemuseli v létě stydět v sandálech Foto: Pixabay

Vyvřelá hornina a pilník

V drogerii je k dostání vyvřelá hornina, kterou zajisté znáte pod pojmem pemza. Pomocí ní bezpečně oškrábete ztvrdlou kůži na patách. Je několikrát použitelná a pro domácí potřeby zcela bezpečná. Lze ji použít také ve vaně či sprše. Kvalitnější pemzy obsahují minerály.

Druhou možností je pilník. Ať už si vyberete skleněný nebo papírový, určitě vám dobře poslouží.

Tuky, cukry & spol.

Zdraví začíná zevnitř. Co jíte a pijete zkrátka ovlivňuje celé tělo, tedy i paty. Budete-li se nezdravě stravovat nebo málo pít, zaděláváte si na problém s chodidly. Ano také nezdravý životní styl a nedostatečná hydratace vedou k zatvrdlinám na chodidlech a popraskaným patám. Zkrátka pouze pití černé kávy nebo čaje vláčné pokožce neprospívá.

Suchá koupel

Kupujete nejlevnější sprchové gely a krémy? Nic proti nim, ale podívejte se na složení. Některé nevhodné kosmetické přípravky kůži vysušují. U sprchových gelů a krémů se podívejte, jestli obsahují keratolytika, jako je třeba močovina nebo kyseliny mléčná a salicylová. Keratolytika mají za úkol udržet vodu v pleti a tím ji hydratovat.

 

Zdroje: https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-06-5-tipu-jak-na-popraskane-paty, https://www.idnes.cz/jenprozeny/krasa-moda/nohy-chodidla-rozpraskane-paty.A201011_191728_jpz-krasa-moda_abr, https://www.prozeny.cz/clanek/ztvrdla-a-popraskana-kuze-na-patach-co-s-tim-57951

Popraskané paty a jak na ně, abyste se nemuseli v létě stydět v sandálech Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.