Hrad Sion nedaleko Kutné Hory je němým svědkem minulosti. Žil v něm husitský hejtman Jan Roháč z Dubé

Kousek od Kutné Hory, sotva jedenáct kilometrů, stojí už od 15. století gotický hrad Sion. Tedy spíše to, co z něho zůstalo. Dnes zde totiž najdete už jen rozvaliny. Původně to ovšem byla rezidence husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé. Éra tohoto hradu netrvala dlouho, jen deset let. Svými obrannými prvky patřil hrad k tomu nejlepšímu, co husitské stavitelství dokázalo.

Z historie hradu Sion

Hrad Sion byl pravděpodobně postaven v letech 1426 až 1427 na místě opuštěného hradiště na skalnatém ostrohu nad potokem Vrchlice. Některé prameny ale říkají, že se původně jednalo o malý hrádek, kterého se Jan Roháč z Dubé zmocnil a vylepšil jeho opevnění. Dnes už se pravdu nedozvíme.

Faktem zůstává, že první zmínka o hradu pochází z roku 1437, kdy se o něho začala zajímat vojska českého krále Zikmunda Lucemburského pod vedením hofmistra Hynce Ptáčka  Pirkštejna. Obléhání hradu trvalo čtyři měsíce a jeho výsledkem bylo, že byl hrad Sion vypálen a přešel do majetku krále. Jan Roháč z Dubé byl zajat, mučen a oběšen.

Hrad Sion byl ještě v historických písemnostech vzpomínán v roce 1581, kdy ho vlastnil císař Rudolf II. V roce 1677 hrad navštívil český humanista Bohuslav Balbín. V této době ještě stály obvodové zdi. Později ale byly i ty cíleně zničeny, aby nelákaly ke srocování českého lidu během vlasteneckého hnutí po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867. Dodnes se zachoval jen příkop chránící severovýchodní přístup k hradu, příkop oddělující předhradí, mohutné valy na severovýchodě i tábor obléhatelů nedaleko hradu.

Hrad Sion. Foto autor: Šjů; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chl%C3%ADstovice,_hrad_Sion_(07).jpg

 

Pohnutá historie hradu Sion láká návštěvníky

Ruiny hradu Sion jsou vděčným cílem výletníků, které láká jeho dějiny spojené s významnou postavou husitství. Zajímavá je tu ovšem i okolní krajina. K hradu se dostanete z Kutné Hory, z níž vedou dvě cesty: modrá 11 km a červená 12,5 km. Z Malešova, kam se lze dopravit i vlakem, to ale budete mít blíž, sotva 4 km.

Cestou z něho budete míjet i místo, kde se v roce 1424 odehrála bitva u Malešova, v níž slepý Jan Žižka z Trocnova porazil vojsko svatohavelské koalice. Kolem hradu Sion vede naučná stezka Cestou husitských hejtmanů, která začíná a končí v Chlístovicích a je dlouhá 10 kilometrů.

Zdroj: https://www.hrady.cz/hrad-sion-kutna-hora; https://www.turistika.cz/vylety/chlistovice-zricenina-hradu-sion-naucna-stezka-cestou-husitskych-hejtmanu-a-rozhledna-brezina-u-zandova/detail

Hrad Sion. Náhledové foto autor: Šjů; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chl%C3%ADstovice,_hrad_Sion,_od_severov%C3%BDchodu_(01).jpg

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.