Jamajský pepř si jako vzácný suvenýr z cest vozí pouze gastronomičtí hejlové. O co jde ve skutečnosti?

Nejrůznější jedlé suvenýry jsou v poslední době u cestovatelů velmi oblíbené. A výjimkou není ani exoticky vyhlížející jamajský pepř. Ovšem ve skutečnosti jde o něco zcela obyčejného, za co se rozhodně nevyplácí utrácet peníze.

Jamajský pepř jako chyták

Není to totiž vůbec pepř, ale obyčejné nové koření. Jsou to plody stromu pimentovníku pravého. O název jamajský pepř se postaral Kryštof Kolumbus, který se s ním setkal při jedné z výprav na Jamajku. Původní obyvatelé jej používali na ochucení čokolády a nápojů. Nyní jej využíváme téměř všude v kuchyni podobně jako pepř.

Nové se mu říkalo proto, že přišlo z nového světa a ve středoevropské kuchyni bylo nové. Jedním z názvů je také anglické koření pro jeho značnou oblíbenost v Anglii. Má stejně jako pepř palčivou chuť, ale zároveň svou kořeněnou chutí připomíná i další druhy koření, například hřebíček, muškátový oříšek či skořici.

Něco málo o pimentovníku

Pimentovník pravý (Pimenta dioica) je stálezelený strom, který pochází z Karibiku a střední Ameriky. Je známý také pod názvem „piment“ nebo „allspice“. Pimentovník pravý dosahuje výšky až 12 metrů a má tmavě zelené listy. Plody jsou drobné kulaté bobule o průměru asi 5 mm, které se sklízejí zralé, když jsou hnědé až černé. Po usušení mají plody vůni podobnou kombinaci skořice, hřebíčku a muškátového oříšku, proto se také často používají jako koření.

Pimentovník pravý je důležitou rostlinou v karibské kuchyni a také se hojně využívá v kosmetice a parfumerii. Plody se používají k dochucení masa, omáček, marinád, dezertů a kořenících směsí, jako je například kari. Olej z pimentovníku se používá jako přísada v parfémech, mýdlech a dalších kosmetických výrobcích. Pimentový olej se také používá v tradiční medicíně pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Foto: Pixabay

Co si tedy dovézt anebo exotické druhy pepřů

To však neznamená, že se musíte bez jedlého suvenýru obejít. Naopak – existuje celá řada druhů pepřů, do kterých se opravdu investovat vyplatí.

Černý pepř z Kambodže – Tento pepř se vyznačuje silným a pikantním chutí s nádechem citrusového aroma.

Růžový pepř – Růžový pepř není vlastně pepř, ale plod stromu Schinus molle, který se pěstuje v Jižní Americe. Má jemnou, ovocnou chuť s mírnou pikantností.

Zelený pepř – Zelený pepř se získává z nezralých plodů pepřovníku a má jemnou chuť s mírnou pikantností.

Sichuánský pepř – Tento druh pepře pochází z Číny a má silnou, citrusovou chuť s lehkou dřevitostí a kořeněným nádechem.

Tellicherry pepř – Tento pepř pochází z indického státu Kerala a má silnou a aromatickou chuť s nádechem citrusového aroma.

Dlouhý pepř – Long pepper pochází z Indonésie a má dlouhý, kuželovitý tvar. Má silnou, kořeněnou chuť s nádechem hřebíčku a skořice.

Voatsiperifery pepř – Tento pepř pochází z Madagaskaru a má lehkou, ovocnou chuť s mírnou pikantností.

Tasmanian Mountain pepř – Tento pepř se pěstuje v Tasmanii a má pikantní chuť s nádechem citrusového aroma.

Tyto druhy pepřů se mohou používat jako koření do různých jídel, od omáček a marinád až po pečené maso a zeleninové pokrmy.

Zdroj https://www.bydlimekvalitne.cz/abeceda-pepru-ruzovy-zeleny-bily-kdo-se-v-nich-ma-vyznat

https://www.coopclub.cz/zdravy_zivotni_styl/znate-vsechny-druhy-pepre/, https://fresh.iprima.cz/jak-na/tradicni-i-mene-zname-druhy-pepru-ktery-je-ten-nej, https://chillibag.cz/druhy-pepre/, https://www.koreni.cz/obchod/jednodruhove-koreni/nove-koreni-cele

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.