Praktické tipy, jak změnit jídelníček u kočky

Kočka

Pokud se chystáte u své kočky změnit krmivo, je nutné to dělat s velkou opatrností. V následujícím článku vám nabídneme pár rad, jak si s tímto problémem co nejlépe poradit, aby byl váš mazlíček spokojený.

Vybíravé kočky

Kočky jsou velmi vybíravé, to vám potvrdí každý chovatel jakéhokoliv kočičího plemene. Zatímco některé dávají přednost suchému krmivu, jiné milují kapsičky a konzervy nebo jemné paštiky. Kočky bývají velmi nedůvěřivé a nerady se seznamují s novými potravinami. Aby nové krmivo vzaly na milost, bude to z vaší strany vyžadovat určitou míru trpělivosti. Kočky nemají rády rozmanitost v jídle, protože tím trpí jejich trávení.

Proč je nutné měnit krmivo?

Nejčastějšími důvody, proč je nutné přejít na nové krmivo jsou zdravotní důvody. Konkrétně se může jednat o kastraci, alergii, problémy s ledvinami nebo močovým měchýřem, na které kočky často trpí nebo se může jednat o obezitu.

Krmivo pro kočku

Foto: Pixabay

Jak měnit krmivo?

Na skutečnost, že jednou bude potřeba kočce změnit jídelníček bychom měli myslet už v okamžiku, kdy si pořizujeme malé kotě. Čas od času proto můžete prozíravě nabízet kotěti různé varianty krmiva. V případě potřeby pak bude jeho změna snazší.

Pestrý výběr krmiv pro kočky najdeme například na Fera24.cz – chovatelské potřeby.

Krmivo měníme postupně. Nejlépe smícháme část původního krmiva s částí nového a necháme kočce určitý čas, aby si na změnu zvykla. Ideální je doba sedmi až deseti dnů. Během této doby postupně ubíráme původního krmiva a přidáváme nového krmiva. Kočka si tak postupně zvykne na vůni, chuť a konzistenci nové stravy. Pokud byste krmivo měnili příliš rychle, může váš mazlíček novou stravu úplně odmítnout.

Jakých chyb se vyvarovat při přechodu na novou stravu?

Aby byl pro vašeho mazlíčka přechod na novou stravu co nejvíce komfortní, je nutné vyvarovat se určitých chyb. Nedávejte kočkám chlazenou stravu. Většina koček totiž dá přednost teplejšímu krmivu. Důvodem je intenzivnější vůně a lepší pocit v tlamě při jeho konzumaci.

Nepřidávejte do nového krmiva lidské jídlo. Většina koček nakonec bude žrát jen lidské jídlo, což se může stát dlouhodobým zlozvykem. Ideální jsou třeba kapsičky pro kočky – fera24.cz.

Nechávejte kočce neustále k dispozici misku s čistou pitnou vodou. Pokud se vám s vaší kočkou přechod na nové krmivo skutečně nedaří, poraďte se se svým veterinářem, který vám jistě poradí další tipy.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.